Отколешна е традицията на днешния ден – света Варвара или още Женска Коледа, да се приготвят специфични обредни храни. Те са свързани с древните вярвания и представи на наши народ за здраве и благополучие, които имат своята специфика в различните краища на България.
Сред най-тачената окултна храна, която задължително трябва да присъства на трапезата в деня на света мъченица Варвара, е
варената царевица със захар и орехи
Рецептата е съвсем проста:
Добре е да накиснете за няколко часа зърната от царевицата ( 1 или 2), преди да я сложите да се вари.
За да стане по-вкусна, я сварете с няколко супени лъжици захар на кристали. Към нея може да прибавите по няколко зърна стар васул, леща, жито – да наварява берекета в къщата.
Когато царевицата се разпука, значи че вече е готова.
Разсипете я в малки купички, поръсете със захар на кристали. По желание може да я запечете в подходящ съд, поръсена с печени и счукани орехи.
Предците ни са вярвали, че който хапне поне лъжичка от царевицата на Варвара – ще бъде здрав и жизнерадостен през годината.
Варено жито със стафиди и орехи
Житото е една от основните обредни храни в християнската традиция. Тя е свързана с името на светицата и символизира плодородието и здравето. Житото се раздава за здраве и берекет, вярва се, че то предпазва хората и животните от болести.
И тази храна се приготвя много лесно:
Накиснете 1 ч.ч. жито в 3 ч.ч. вода в подходяща тенджера. Оставете го да престои за около 1-2 часа. След това прибавете към него 3-5 лъжици захар на кристали и го сложете на средно силен огън да се вари. Житото е сварено, когато изпие цялата вода от тенджерата. Преди да го дръпнете от огъня, прибавете към него едри черни стафиди ( колкото желаете), за да набъбнат и овкусят житото.
Оставете свареното жито да изстине. След което прибавете към него начуканите орехи, настърганата кора на един лимон и една ябълка, нарязана на малки кубчета.
Поднесете жито в подходяща порцеланова или друга купа, като обилно поръсите с пудра захар и украсите с канела.
Питка (Коливо)
Питката, която се притогвя за днешния празник, обикновено е безквасна (защото сега са Коледните пости). Най-често се украсява със символи на плодородие и здраве, и е добре да присъства на трапезата на Варвара. Когато се разчупва се благославя светицата. Някъде към нея добавят мед или захар, за да бъде годината „сладка и щастлива“.
Коливото се приготвя така, както се прави хляб, но за целта вместо вода се използва квас. С него се омесва средно твърдо тесто, към което добавяте захар на кристали (по ваш вкус) или мед. Тестото се слага в набрашнена на дъното тавичка и се пече по традиционния начин.
В традицията е прието обредната храна да се раздава на близки и съседи, защото се вярна, че така ще привлече здраве и берекет в семейството и дома.
Още от Магии в кухнята
Вкусна парена салата
Една рецепта на Дон Тонини - отлично мезе за хубава българска ракия или като гарнитура към основното ястие
Лакерда
Изключително вкусно мезе и за най-изтънчените ценители на хубава храна
Кои са най-популярните чорби и супи у нас?
Българската кухня е богата на разнообразие от чорби и супи, които заемат специално място на трапезата.