24 Ноември, 2024

Омбудсманът: Само Русия, Армения и Азърбайджан не са подписали Истанбулската конвенция

Омбудсманът: Само Русия, Армения и Азърбайджан не са подписали Истанбулската конвенция

Снимка: архив

Според Манолова, конвенцията е важен инструмент на Съвета на Европа срещу насилието над жени и домашното насилие

Насилието не може и не трябва да бъде толерирано. Конвенция, която осигурява защита срещу домашното насилие и насилието, основано на пола, трябва да бъде в сила и за България. Това се казва в становище на омбудсмана Мая Манолова, която подкрепя ратификацията на Истанбулската конвенция.

Според Манолова, конвенцията е важен инструмент на Съвета на Европа срещу насилието над жени и домашното насилие. Тя задава европейски стандарт, подкрепян от държавите-членки на ЕС и от самия ЕС, който я подписа на 13 юни 2017 г. 

От 28 държави-членки на ЕС всички са подписали Истанбулската конвенция, а 17 са я ратифицирали. От всички 47 държави членуващи в Съвета на Европа, Конвенцията не е подписана единствено от три държави - Русия, Армения и Азърбайджан, се казва в позицията на Манолова.

Припомняме, от ВМРО, СДС и БСП, както и осем министри се обявиха срещу ратификацията на Истанбулската конвенция, защото текстове от документа въвеждат "социален пол" и други представи, чужди на нашата народопсихология и ценности.

Според Манолова, кампанията срещу Истанбулската конвенция, която се развива в момента, е трудно обяснима. 

"В становище до Министерството на правосъдието подкрепих внасянето на Истанбулската конвенция, но само след направени промени в националното законодателство и продължавам да отстоявам тази позиция. Още повече, че предложенията са готови. В Министерството на правосъдието специална работна група от представители на институциите и неправителствени организации изготви конкретни предложения за промени в Наказателния кодекс и в Закона за защита от домашното насилие", се казва в позицията на омбудсмана.

Манолова настоява промените да бъдат приети и призовава Министерството на правосъдието да ги включи в пакета ратификационни документи, които предстои да изпрати в Народното събрание.
Сподели:

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"