Франция е доволна от предложената от Брюксел нова процедура по присъединяване към ЕС, но иска тя да бъде приета без изменения, преди да се съгласи да започне преговори с Албания и Северна Македония, заяви държавният секретар по европейските въпроси Амели дьо Моншален, цитирана от "Франс прес" и БТА.
"Трябва да има споразумение на 27-те по това ново предложение, без то да бъде изопачено. Франция освен това чака доклад как се прилагат поисканите от Албания и Северна Македония реформи. От тези етапи ще зависи дали френското правителство ще реши да се започнат преговори с тези две страни", заяви Дьо Моншален.
Европейският комисар за разширяването Оливер Вархеи обяви, че в края на месеца ще бъде представен нов доклад за състоянието на реформите в двете балкански страни - кандидатки за членство в ЕС.
Предложението и докладът ще бъдат обсъдени за пръв път на среща на 27-те министри по европейските въпроси на ЕС на среща в Брюксел на 25 февруари, съобщи Дьо Моншален.
Представената вчера от Европейската комисия нова процедура по присъединяване е по-строга и е обратима. При нея преговорите за присъединяване към Европейския съюз ще могат да бъдат замразени в определени области, а в най-сериозните случаи - да бъдат спрени изцяло, а вече затворени глави да бъдат отново отворени при всеки сериозен и продължителен застой или връщане назад в извършването на реформи и изпълнението на изискванията към държавите кандидатки.
"Преговорите ще се водят по теми. Искаме да имаме възможността да направим заден ход, когато няма напредък или дори се наблюдава отстъпление, защото не можем да подкрепяме отстъпления", обясни Вархеи.
Тези мерки бяха поискани от редица страни от ЕС на срещата им на върха през октомври миналата година. Франция, Нидерландия и Дания блокираха започването на преговори с Албания и Северна Македония, въпреки че тези две страни са изпълнили съществуващите критерии за приемане, а други страни членки по думите на Вархеи тогава "са изразили неофициално съмнения и резерви" по процеса на присъединяване и са поискали да бъде реформиран, припомня АФП.
През ноември Франция предложи промени, които биха позволили на лидерите на държавите членки да имат в по-голяма степен думата за разширяването. Париж казва, че в дългосрочен план подкрепя приемането на страните от Балканите.
Още от Свят
Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация
Нови израелски удари по южен Бейрут след предупреждение за евакуация
ЕС: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния след влизането в Шенген по суша
Сухопътният контрол по българо-румънската граница ще се запази поне за 6 месеца
The Economist: Русия готви "дръзко" настъпление срещу Запорожие
В края на 2022 г. Владимир Путин обяви целия регион за своя собственост, въпреки че контролираше само една трета от територията му