Ива Оприкова
Бившата министърка на околната среда и водите Искра Михайлова стана първия български представител, оглавил Комисия в Европарламента – по регионалното развитие. Евродепутатът определи избирането си за председател като много голямо признание. По нейните думи признанието е за Алианс на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), както и за постоянната ѝ проевропейска политика и за интереса ѝ към регионалната политика. "Това е голям успех и за нашата делегация в АЛДЕ". Помпозни и надути думи, зад които прозира доста подозрително съдържание.
Както се казва Боже пази Европа! Ако се наложи на другарката Искра Михайлова да въведе всички „добри практики” на ДПС на Стария континент може да се наложи и да се разпусне съюза и направо да го фалира. Изборът на библиотекарката за председател на комисия по регионално развитие води само до един логичен, но много тъжен извод. В Европарламента са се намърдали едни ограничени бюрократи, които за съжаление хал хабер си нямат с кого си имат работа. Докато ние продължаваме с упорство да им натрапваме в Брюксел различни дебили и хора със съмнителна репутация, които да ни представляват - от Слави Бинев, през Димитър Стоянов, та до Николай Бареков, те ги изтигат на постове без дори да проверят квалификацията и морала им. Това ли е нивото на Европарламента или ги избират на квотен, или лотариен принцип? Няма друго обяснение да издигнеш на пост, човека заради който спряха програмата на ЕС за България в областта "екология" и точно на него да повериш същия ресор.
Анализатори твърдят, че ДПС не си губи времето напразно. Директно прилапват разпределението и усвояването на средствата от еврофондовете и през следващите 4 години ще редят пасианса на далаверите от върха на комисията, та до низините в смесените райони на корумпирана България. Движението за права и свободи само по име е такова, иначе си е движение за разпределение и усвояване на средства
до сега в национален мащаб, а вече и в европейски
Ако някой препрочете биографията на новия председател на Комисията по регионално развитие в ЕП ще се чуди да се смее ли, да плаче ли.
Едно е видно обаче другарката Искра Михайлова е дялан камък, прескачала е няколко министерства и агенции, винаги на високи постове, школувана в Ленинградския институт за култура и разбира се в централата на ДПС където се коват обръчите. През всичките години като шеф е устояла на най-важното условие да се задържиш във върховете на партията на Доган - кучешка привързаност към своя лидер и вожд. За капак бившият еко министър има и съдебно "интересен съпруг", който от 10 години е на подсъдимата скамейка за тежка корупция. Ако имаш съпруг като Станислав Копаров в нито една друга държава от европейската общност не можеш да мечтаеш за кариера, а камо ли да заемеш висок пост, но явно на европейците не им пука на кого поверяват регионалното развитие на Стария континент. Или Сокола е разкешил яко сред ръководството на АЛДЕ, за да подплати своята марионетка и се готви за лъвски скок при усвояването на евро средства.
Калинката на Доган
Искра Михайлова е завършила Ленинградския държавен институт по култура, където по времето на соца са се подготвяли профсъюзни кадри. Библиознанието е тясната й спецалност. Преди да се впусне в политиката е научен сътрудник II степен по Управление и квалификация на персонала в Народна библиотека “Св.св.Кирил и Методий“ в София. Нейният възход настъпва след като става изпълнителен директор на сдружение „Толерантност“. Това е неправителствената организация на ДПС за усвояване на пари по европейските фондове. В сдружението членуват 49 общини, в които преобладава турско малцинство. Идеята е кметовете с помощта на сдружението да пишат проекти за европари. Като начален проект е и скандалният комплекс на ул. „Беловодски път” известен като сараите на Доган в полите на Витоша. Вече доказала се, че може да обитава обръчите, по време на тройната коалиция Михайлова става зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, където основният й ресор е регионалното развитие. Била е член на управителния съвет на фонд „Тютюн", както и член на борда на директорите на фонда за подпомагане на общините – все сладки местенца, от които се лапка.
Като зам.- министър ръководи и оперативната програма "Регионално развитие", по която разпределя 1.6 млрд. евро от фондовете на ЕС. Михайлова не подписа рамковата програма с Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ), в резултат на което бяха анулирани 21 сключени договора по оперативната програма в размер на близо 320 млн. лв. Отнемането на акредитацията на агенцията за програма ФАР бе пряк резултат не само от подкупите, които служителите й прибираха, не само заради далаверата на братя Георгиеви, но и заради факта, че едни и същи фирми печелят поръчките. Сред тях бе и "Инфрастрой 2001", печелила поръчки и по ФАР, и по оперативна програма "Регионално развитие" по времето, когато нейни собственици са били Васил Божков, Пламен Галев, Ангел Христов, Христофорос Аманатидис-Таки и Феодор Феодоров.
През 2009 г. настоящият евродепутат от ДПС бе избрана за депутат от гражданската квота на ДПС в 41-то народно събрание. От депутатските й години идва и опитът в сферата на екологията – тя е председател на Комисията по околна среда и водите. В правителството на Пламен Орешарски до последно се чудеха на кой пост да я сложат. Като краен вариант дори се обмисляше дори абсурда да възстановят министерството на бедствията и авариите и Михайлова да се превърне в новата Емел Етем. Все пак разумът надделя и я поставиха за министър на екологията. Управлението й в МОСВ бе белязано от две сериозни реформи. Една от първите задачи, с които се зае веднага щом встъпи в длъжност, бе да уволни всички 16 директори на регионални инспекции по околна среда и води, директорите на трите национални парка Рила, Пирин и Централен Балкан, както и на четирите регионални басейнови дирекции за управление на водите. За сериозен принос в усвояването на средства и насочването им към централата на ДПС попадна в евролистата на партията на Доган на неизбираемото пето място.
"Евродепутатството не е самоцел за мен, затова аз искам дълги години да бъда до нашите структури. Отстъпвам мястото си на Искра Михайлова." С тези думи вторият в листата на ДПС на тазгодишните избори за европарламент Делян Пеевски съобщи публично, че не възнамерява да се лиши от присъствията си и сериозната си законотворческа работа в българския парламент и щедро отстъпва мястото си на Михайлова. Така напористата дама стегна куфарите за Брюксел, като остави след себе си куп сериозни проблеми в министерството, а следващият послушник за стола й се оказа "млад, енергичен и със замах". От сараите на Доган твърдят, че всъщност Михайлов е изключително
доверен човек на Делян Пеевски,
а това реално означава, че в поверената й комисия ще командва човекът, който не успя да стане шеф на ДАНС, но командва съдебната система и даже може да срути банка.
Съпруг на Михайлова е скандалният Станислав Копаров, който до 2003 г. е шеф на Държавния резерв. Той е уволнен и в момента срещу него се водят поне две разследвания. Първото дело, по което Копаров е подсъдим с още осем човека (сред които и Мирчо Петров-Циганина), е по разследване, започнало през 2006 г. за източване на жито и други суровини от Държавния резерв. Процесът започва в началото на 2009 г., като една година по-късно съдията Алексей Трифонов си прави отвод, след като прокуратурата се сеща, че той е бил член на ЦИК от квотата на ДПС. Делото е още висящо.
Другото дело срещу Копаров пак е по разследване от 2006 г. По него съпругът на Михайлова е единственият подсъдим, като обвинението е за причинена щета от 10 млн. лв. заради неизгодни сделки с брикети. Той е осъден през декември 2008 г. на пет години затвор, но три години по-късно, през ноември 2011 г., Софийският апелативен съд отменя делото и го връща на разследващите. То е внесено обратно от прокуратурата в съда през юли 2012, но два месеца по-късно съдът го прекратява и връща отново на прокуратурата заради "съществени процесуални нарушения". Към момента делото е все още в Софийска градска прокуратура.
Безупречна биография за едно семейство, което ще е лицето на България пред Брюксел. Да си спомним думите на Ахмед Доган през 2011 година.
"Ние пак ще управляваме страната. Не е далеч времето, когато ще влезем с председателско място в Европейската комисия – в правителството на Европа“. Това заяви пред електората в село Опака Сокола. Малко по-късно пък преди да се скрие в дупката си обясни с патос на електората, че "България е вече тясна за неговата душа и иска да управлява "500-милиона души общност",тоест Европа, Европейския съюз! Самопризнанията му от тогава започнаха да се сбъдват. Прокуратурата и властта у нас полагат неимоверни усилия, за да не видят престъпленията му през годините, а така те се превръщат в рецидиви.
В ново тяло и с ново лице
поредната марионетка от театъра на Доган се вмъкна в новата европейска среда, за да открие ново поле за далавери и корупция, замаскирани под гръмкото име – права и свободи.
"Ние бихме искали Европа да види разликата между мита и реалността и тогава да произнесе окончателната си присъда", казва Лютви Местан при представяне на листата за евродепутати. Когато европейците усетят реалността със сигурност ще онемеят!
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление