"В разгара на кризата, държавният глава остана съвсем сам", оплаква се българският президент Росен Плевнелиев. Той все още е разочарован от решението на Бойко Борисов да подаде оставка като премиер в разгара на най-големите антиправителствени протести в страната през последните 16 години. Борисов, широкоплещест бивш бодигард, не искаше да е част от все по-непопулярно правителство, което протестиращите обвиниха за ширещата се корупция и високите сметки за ток. Той вероятно се е надявал, че оставката ще увеличи шансовете му да бъде преизбран.
Ако е така, надеждите му изглежда са се изпарили. На парламентарните избори на 12 май неговата партия ГЕРБ спечели 31% от гласовете срещу 27% за БСП. ДПС остана на трето място с около 11%. Четвъртата партия влязла в парламента, е националистическата "Атака", която получи 7%. "За първи път в новата история на България една партия печели изборите два пъти подред", заяви бившият конституционен съдия Георги Марков. Но също за първи път една партия печели с толкова малко подадени бюлетини. Резултатът предполага парламент без мнозинство, казват наблюдателите. С 97 депутати ГЕРБ далеч няма мнозинство в 240-местния парламент. Партията загуби около една трета от подкрепата си спрямо изборите през 2009.
Плевнелиев иска новото правителство да бъде сформирано възможно най-скоро, за да може парламентът да започне работа по нов специален закон за енергийния регулатор и по редица други реформи. Но партийните лидери вероятно ще се впуснат в седмици на пазарлъци. "Ясно е, че ГЕРБ няма да може да състави правителство", заяви лидерът на социалистите Сергей Станишев. Политическите лидери на ДПС и "Атака" обещаха да не подкрепят ГЕРБ. Станишев предложи програмно правителство, оглавено от социалистите в сътрудничество с тези две по-малки партии.
Това бяха апатични избори в нещастно време. Избирателната активност беше рекордно ниска, малко над 50%. Периодът преди изборите беше помрачен от скандали. Ден преди изборите прокурори откриха 350 000 допълнителни бюлетини в печатница, за чийто собственик се твърди, че е близък до партията на Борисов. Това накара опозицията да обвини ГЕРБ, че опитва да фалшифицира вота. "Това беше подготовка за тотално фалшифициране на изборите", заяви Станишев. Твърдения за незаконно подслушване накараха прокуратурата да обвини председателя на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов, бивш вътрешен министър, че "преднамерено е позволил на подчинените си, директорите на отдела за подслушванията, да вършат престъпления". Цветанов, срещу когото не може да бъде предявено обвинение, тъй като има имунитет като кандидат за парламента, отрече да е извършвал нередности.
"Ние сме шокирани от отчуждението между граждани и институции", заяви след изборите Андреас Грос, ръководител на наблюдателната делегация на Съвета на Европа. Изтощени от нарастващата безработица и бедност, българите загубиха доверие в избирателния процес и държавните институции. Безработицата е 13-14% спрямо 6% през 2007. Средната заплата е 400 евро, малко над 20% от населението на страната живее под прага на бедността.
Отговор ли са нови избори? "Бързи избори след избори няма да променят нищо", казва Плевнелиев. Четирите партии, преминали прага от 4% за влизане в парламента, трябва някак си да съставят правителство. Но е малко вероятно това да донесе стабилността, от която България отчаяно се нуждае.
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо