На 9 декември в БАН ще се състои церемония по встъпване в длъжност на новоизбрания председател на Българската академия на науките чл.-кор. Евелина Славчева, предаде БГНЕС.
Акад. Юлиан Ревалски ще предаде символично ключа на Академията на чл.-кор. Евелина Славчева. На церемонията ще присъстват председателят на Общото събрание проф. Васил Киров и ръководството на БАН.
Припомняме, че мандатът на председателя на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски изтече на 7 декември.
За пръв път в историята на БАН неговият наследник ще бъде жена. На Общото събрание на Академията, което се проведе на 2 декември, за председател бе избрана член-кореспондент Елена Славчева. Тя трябва да бъде начело на една от най-старите ни институции, възникнала още преди появата на Третата българска държава, в периода до 2028 г.
Чл.-кор. Славчева бе избрана за председател с 81 гласа от 107 гласували членове на Общото събрание. Другият кандидат за председател акад. Христо Найденски получи 19 гласа.
Моят основен принцип е приемственост и модерност, каза след избирането си чл.-кор. Славчева. Успешното по-нататъшно развитие на Българската академия на науките в полза на обществото и държавата изисква както посветеност на научното поприще от страна на хилядите нейни учени и служители, така и едно модерно и гъвкаво управление, съобразено със съвременните потребности и предизвикателства, отбелязва чл.-кор. Славчева в програмата си за управление и развитие на БАН.
Областите на научен интерес на чл.-кор. Славчева са електрохимично материалознание, корозия и защита от корозия, електрохимична сензорика и електрохимично функционално стимулиране. Чл.-кор. Евелина Славчева е била два мандата председател на Обшото събрание на БАН. Била е директор на Института по електрохимия и енергийни системи на БАН (ИЕЕС). Основател и ръководител на секция „Водородни системи с полимерен електролит” в ИEЕС и ръководител на 23 научно-изследователски проекта. | БГНЕС
Още от Наука
"Българската група" ранни съвременни хора се е кръстосвала с неандерталците два пъти
Изследванията, публикувани в списанията Nature and Science, помогнаха да се разбере по-добре как тези групи се кръстосват
Среща с украинския ветеран проф. Игор Жалоба – днес, в НБУ
По време на службата си съчетава военните задължения с преподавателска дейност, провеждайки лекции и видео включвания директно от окопите
Откриха вкаменелост на мистериозно същество на възраст 400 милиона години
Откритието е особено вълнуващо заради връзката между P. australis и шотландския P. gunni