През последните две години не е осъществен нито един транспорт на отработено ядрено гориво, не се работи и за изграждане на дълбоко геоложко хранилище за погребване на високо активните отпадъци
По договора с Боташ се трупа дълг, който може да доведе до фалит на Булгаргаз, казва пред Faktor.bg експертът
Интервю на Стойко Стоянов
- Проф. Касчиев, преди седмица коментирахте, че АЕЦ „Козлодуй“ работи с по-ниска мощност в сравнение с последните няколко години? Така ли е?
- Да, централата работи с около 85 МВт по-ниска мощност, отколкото преди две-три години. Това показва сайтът на ЕСО, раздел „Оперативни данни“ - „Исторически данни“. Например на 8.12.2024 г. АЕЦ Козлодуй генерира средно 2076 MW, а на същата дата през 2022 и 2021 г. - 2163 МВт и 2161 МВт съответно. Трябва да се знае, че с традиционното ядрено гориво всеки реактор е лицензиран да работи с топлинна мощност 104 % от номиналната, т.е. 3120 МВт. Електрическата мощност на блока обаче зависи от температурата на водата в река Дунав – когато тя е по-студена се създава по-голям вакуум в кондензаторите и работата на турбината е по-ефективна. Така при зимни условия и топлинна мощност 3120 МВт, електрогенерацията на всеки блок е близо 1085 МВт, като при екстремно ниски температури е достигала дори до 1090 МВт. Съответно общата електрическа мощност на централата сега трябва да е над 2160 МВт, а тя е под 2080 МВт.
- Обяснете като специалист, познаващ от дълги години технологиите и процесите в АЕЦ, каква е причината за този спад?
- Искам да отбележа, че никой не коментира и не обяснява защо това е така. По моя преценка причините за намаленото производство на двата блока са следните.
За 6-ти блок без съмнение причината е парогенератор No 3 (ПГ3). През последните няколко години са регистрирани пропуски на радиоактивна вода от първи към втори контур в някои от топлооблемните му тръбички. Това води до повишаване на радиоактивността на топлоноситела от втори контур и когато се наближат допустимите граници блокът трябва да се спре. Първите пропуски са регистрирани през 2021 г. и по време на ремонта са затапени (изолирани) 3 от тях. През 2022 г. също се появяват индикации и се започва преосмисляне на ремонтната програма с цел провеждане на мащабен контрол на ПГ3. Есента обаче редовното правителство пада и оттогава са назначени трима министри, кой от кой по-невеж в ядрената област. Всеки от тях си назначава нов шеф на АЕЦ, удобен за него и менторите му. Съответно проблемът с ПГ3 остава извън приоритетите им и чак през тази година се започва разработка на комплексна програма. През този период се стига до три непланирани спирания на блока за ремонт на ПГ3. Може да се каже, че опитите за прецизни превантивни изследвани на дефектните тръбички с помощта на специални сонди се провалят. Откриват се и се затапват само такива с по-големи дефекти, водещи до теч, който може да се открие визуално. Поради това с цел да се намали натоварването на ПГ3 през миналата и през тази година 6-ти блок работи на мощност 1010-1020 МВт.
- А какво се случва с 5-ти блок?
- Тази година след ремонта той е включен в системата на 10-ти юни. След 5 дена достига средна мощност около 1013 МВт, след месец - около 1027 МВт, а през този месец работи под 1070 МВт. В предишните години при липса на проблеми пълната мощност се е достигала за няколко денонощия. За мен е ясно, че причините са свързани с достигане/наближаване на някои предели и лимити на безопасността на работа на активната зона. Това налага да се ограничи топлинната мощност за да не се получи прегряване. Възможна причина например е по-висока от прогнозираната неравномерност на разпределението на енергоотделянето в активната зона. В процеса на работа най-натоварените обеми на активната зона изгарят по-бързо и неравномерността постепенно намалява, което позволява мощността плавно да нараства. Както споменах обяснения няма никакви, според мен причините са свързани с наличието на нов тип гориво в активната зона.
Разбира се отговорните може да обясняват всичко с приоритета на безопасността, но аз смятам, че основните причини са некомпетентността и безотговорността на високо корпоративно и държавно ниво. Крайният резултат е намаляващо електропроизводство и влошаващи се технико-икономически показатели. Например през 2023 г. генерацията е намаляла с около 2%, в сравнение с 2022 г. Очаквам през тази година да намалее с още поне 4 %. Принос за това има и фактът, че след непланирания ремонт на 6-ти блок, в края на юни тази година реакторът бе изведен на номинални параметри по температура и налягане, но в продължение на почти 11 дена по неизвестни причини блокът не беше пуснат. Само от това пропуснатите ползи са за десетки милиони лв. Друго следствие е спирането на блока преди да се изчерпи енергийния ресурс на ядреното гориво за да може ремонтът да завърши преди студовете.
- В същото време министърът на енергетиката бодро уверява, че от Нова година ще заработят два блока на спряната преди 10 месеца ТЕЦ „Контур Глобул“, каква ще е тогава картината?
- Според мен решението е много закъсняло и има вероятност изпълнението му да закъснее поради редица фактори. Един от тях е състоянието на оборудването - възможно е някои разрешения да са изтекли; да се окаже, че липсват датчици, прибори, кабели; да има необходимост от провеждане на някои ремонти; да липсват резервни части и компоненти; да се извършат редица проверки и тестове. Вторият голям проблем е с персонала. Известно е, че са освободени около 2/3 от хората. Трябва да убедят поне 150 инженери, техници и спомагателен персонал от различни специалности да се върнат на работа. При условие, че все още са в страната, не са започнали друга работа и разбира се ако желаят. Със сигурност трябва да минат отново през инструктажи и изпити, а времето е много кратко. Третият проблем е дали ще може да се осигурят въглища, други горива, консумативи и т.н.
- От години вие май сте единственият ядрен експерт, който настойчиво и последователно поставя горещия въпрос – какво правим с отработеното ядрено гориво. Има ли някаква светлина в тунела или ядрената мъгла е непробиваема?
- Проблемът с дългосрочното управлението на отработеното ядрено гориво (ОЯГ) все повече се задълбочава. По действащата Стратегия за управление на ОЯГ и РАО АЕЦ трябва ежегодно да извозва минимум 50 тона тежък метал (т ТМ) в ОЯГ за преработка, за да се осъществи постепенно намаляване на количеството ОЯГ съхранявано на площадката. Какво е положението? На стр. 50 от годишния финансов отчет на АЕЦ Козлодуй за 2023 г. четем: „Съгласно съществуващите практики ... ОЯГ се извозва за дълговременно съхранение и преработване в Руската Федерация. И към настоящия момент продължава да се изпълнява избраната стратегия за транспортиране на минимум 50t ТМ годишно ОЯГ от “АЕЦ Козлодуй” ЕАД за технологично съхранение и преработване. Само че, през последните 2022-2024 г. не е осъществен нито един транспорт на ОЯГ, т.е. фактически Стратегията не се изпълнява. Причината разбира се е сегашната геополитическа обстановка. Друг е въпросът, че в проекта на Актуализираната Стратегия, разработена под мое ръководство още през 2022 г., променените условия са отчетени. Предложено е да се започнат преговори за преработка на ОЯГ във Франция, като е разработен и детайлен план за действие. Доколкото имам информация никой от последните министри не е предприел реални действия за изпълнение.
В Актуализираната Стратегия се планира към 2050 г. да се изгради дълбоко геоложко хранилище за погребване на високо активните отпадъци, получени главно от прерабтката на ОЯГ. За тази цел е разработен и план за действие. Една от мерките е от началото на 2025 г. да се започне събиране на нужните средства, като за целта АЕЦ Козлодуй трябва да отделя поне 6 % от приходите си. Това явно няма да стане, тъй като не виждам да са приети съответните нормативни промени. Друга от мерките е провеждане на изследвания за определяне на възможните площадки и информиране на обществеността. Вместо това министърът уверява обезпокоените местни общности, че такова хранилище няма да се изгражда при тях. Четох и как сипе уверения в парламента, че се водят преговори с 4 страни да погребваме ОЯГ в техните бъдещи хранилища. В това разбира се няма и капчица истина, тъй като според техните закони това е недопустимо. Никой обаче не му търси сметка за липсата на действия и за безотговорните му твърдения. Междувременно масата на ТМ в съхраняваното на площадката ОЯГ вече достигна около 1030 т ТМ, а България продължава да е в наказателна процедура за липсата на дългосрочна Стратегия (сегашната е до 2030 г.) и за липсата на детайлен план за изграждане на дълбоко геоложко хранилище.
- Но сегашният министър на енергетиката изглежда е любимец на управляващите?
- Очевидно по някакви причини сегашният министър е удобен за т.н. политическа класа, независимо от огромните щети, които е нанесъл и продължава да нанася на енергетиката. Имам предвид договорът между „Булгаргаз“ и „Боташ“, раздутият и провален проект за разширението на Чирен, сключването на договор с Уестингхаус-Хюндай за около 350 млн евро, а не до 200 млн евро както е решението на НС и други. Например по договора Булгаргаз-Боташ, от 2023 г. Булгаргаз трябва да плаща близо 1 милион лв на ден за услуги, които не ползва. Министърът спокойно обяснява, че тогава условията били различни (!?!) и представя като голямо постижение, че по устна договореност Булгаргаз засега не плаща. Нищо че в договора няма клауза за предоговаряне и това представлява трупане на дълг, който може да доведе до фалит на Булгаргаз.
Още от Интервю
Проф. Пламен Павлов: Трябва да има „санитарен кордон“ около проруската, петоколонна партия „Възраждане“
Избраха доц. Киселова за председател на НС, която не веднъж е изказвала проруски тези, но не сме чули от нея нито една дума на съчувствие на случващото се в Украйна
Руфат Юмер, бивш лагерист от „Белене“: Две години прекарах унизен в концлагер, без съд и присъда, а единствената ми вина беше, че съм турчин
Окървавеният протест в Млечино беше първият бунт в страната и стана символ на съпротивата срещу комунизма
Полк. Диман Георгиев: Ако руски генерал последва примера от Сирия, никой няма да се бие за Путин, ще свърши като Кадафи
Свалянето на режима на Асад е пореден удар върху имиджа на Русия като гарант за диктаторите