Трудно е да се въведе една ваксина в практиката. Тя трябва да е безвредна и без странични реакции. Трябва да се тества на здрави хора. Но ще минат месеци. Това посочи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
„Представете си, че се пусне ваксина и се окаже, че след 7 месеца всички развият диабет. Затова пътят на ваксината е труден и бавен“, обясни проф. Тодор Кантарджиев.
„Хубавото е, че коронавирусът не мутира много бързо и затова вероятно ваксината ще има добър ефект“, заяви още проф. Кантарджиев. Той посочи, че се очаква ефектът от ваксината да е дълготраен и да не се налага да се поставя всяка година.
Във Великобритания се правят успешни тестове на ваксина върху животни. В САЩ и Китай също напредват по разработването на ваксина.
„Всеки вирус, който идва от животни на човек, се адаптира в две направления. Първото е да се предава по-лесно – един болен може да зарази повече хора. Второто е, че предавайки се от човек на човек, вирусът става по-безопасен. Инфекцията не е така тежка като в началото“, обясни още проф. Кантарджиев.
Той посочи, че вирусът се развива само в жив организъм. На повърхности вирусът преживява. Остава в капчиците и частиците. Преживява, а не се размножава.
От Националния щаб у нас посочиха, че по последни данни на сухо и горещо време коронавируса трудно преживява. Но не е напълно ясно как ще се развива вирусът през лятото.
![Проф. Кантарджиев: Ваксината срещу COVID-19 няма да се поставя всяка година](/static/downloads/uploads/Images_3/T/todor-kantardjiev_3_.jpg)
Проф. Тодор Кантарджиев
Причината е, че вирусът не мутира бързо, обясни директорът на НЦЗПБ
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума
Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим
В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин
Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми
Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат
Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките