25 Ноември, 2024

Прокурорската акция в президентството не влезе в доклада на Гешев

Прокурорската акция в президентството не влезе в доклада на Гешев

Иван Гешев, снимка: БГНЕС

Една от най-скандалните акции на прокуратурата през миналата година – тази в президентството, при която бяха арестувани двама съветници на държавния глава Румен Радев, изобщо не е намерила място в годишния доклад на държавното обвинение. Странната липса бе подчертана от председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов при обсъждането на документа във Висшия съдебен съвет (ВСС), пише Медиапул.бг. Съдията попита защо акцията не фигурира в доклада, но не получи адекватен отговор. Вместо това главният прокурор Иван Гешев го обвини в политическо говорене.

Катализатор

На 9 юли миналата година прокурори и въоръжени служители на Бюрото за защита при главния прокурор нахлуха в президентството, за да правят обиски. Акцията бе безпрецедентна, но държавното обвинение твърдеше, че няма нищо странно, защото била разрешена от съда.

Пак тогава бяха арестувани Илия Милушев и Пламен Узунов от екипа на президента. Впоследствие и двете задържания бяха обявени за незаконни от съда.

Узунов стана обвиняем заедно с бизнесмена Пламен Бобоков. Милушев пък бе задържан по подозрения за разгласяване на държавна тайна.

Прокурорската операция в президентството на практика се превърна в един от катализаторите на антиправителствените протести миналата година. Тя дойде ден след акцията на Христо Иванов на "Росенец" и последвалото изявление на Румен Радев, че цивилните охранители, които изблъскаха Иванов от плажа край летния сарай на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, са държавни гардове.

Ще си говорим на друго място

В четвъртък Панов подчерта, че операцията в президентството е от висок обществен интерес и би следвало да намери място в доклада.

"Липсата на данни, мълчанието в доклада на главния прокурор по всичко това е просто обяснение, че виждате ли, това е атака срещу независимата съдебна власт, не може да бъде възприето", заяви той, цитиран от БНР.

Гешев обаче отвърна, че това било политически дебат и мястото му е в парламента.

"Живот и здраве, ако някога променим с господин Панов своята битност и не сме членове на пленума на ВСС, може да говорим за такъв политически дебат. Виждам, че имате желание, мястото му не е в пленума на Висшия съдебен съвет", каза той.

Не е ясно докъде е стигнало разследването след арестите на Узунов и Милушев. Обвинителен акт не е внасян. Наскоро към материалите срещу Узунов бяха добавени и тези по проверките за скандала с покупката на джипове в МВР. По тази обществена поръчка европейската служба за борба с измамите ОЛАФ настоя България да върне изхарчените пари заради нарушения.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес