6 Февруари, 2025

Учени развенчаха популярния мит за стареенето на мозъка

Учени развенчаха популярния мит за стареенето на мозъка

Снимката е илюстративна

Умствените способности не намаляват задължително след 70-годишна възраст, в някои случаи дори се увеличават

Умствените способности не намаляват задължително след 70-годишна възраст и в някои случаи те се увеличават, уверяват лекари, които изучават стареенето и мозъчната функция. Те разбиха популярния мит за влошаването на паметта и мисловните процеси при възрастните хора в интервю за Men's Health.

Скот А. Кайзер, директор на Центъра за гериатрично когнитивно здраве към Тихоокеанския невронаучен институт в Калифорния (САЩ), обясни, че с възрастта кръвоносните съдове в мозъка стават по-малко еластични и в тях се появяват плаки. Въпреки това, според него, като цяло това не засяга способността на мозъка да изпълнява функционалните си задачи.

На свой ред неврологът Марек Марсел добави, че всеки човек има различна способност да се съпротивлява на промените, свързани с възрастта.

„Ако си представите група от 5-годишни деца, те вероятно ще имат сходен ръст, речник и когнитивни способности. Но ако съберете 85-годишните заедно, те ще бъдат много различни.“ - посочи лекарят.

Той поясни, че някои ще имат болестта на Алцхаймер, други ще имат остър ум, а повечето ще показват средни когнитивни способности. Марсел твърди, че различните темпове на стареене на мозъка се обясняват с генетиката, факторите на околната среда и начина на живот на човека.

Смята се също, че с възрастта мозъкът придобива важни умения, които младите хора нямат.

Чип Конли, съосновател на образователна институция за възрастни хора и автор на книгата „Мъдростта на работа: Създаването на модерен старейшина“, вярва, че с годините се развиват мъдрост и интуиция, които помагат да се вземат правилните решения. Освен това, според Конли, невронните връзки между клетките се натрупват с годините, което помага за по-добрата адаптация към новите обстоятелства, контролирането на емоциите и по-ясното виждане на сложните проблеми.

„Ако хората са отворени към нови идеи и преживявания, това е знак, че са в отлична психическа форма“, обобщава експертът. /БГНЕС


Сподели:
Здравното министерство предупреждава за парацетамола - новата опасна ТикТок мода

Здравното министерство предупреждава за парацетамола - новата опасна ТикТок мода

Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция по лекарствата обръщат внимание на родителите за опасно лекарствено предизвикателство в социалните мрежи

Д-р Асьов: Затлъстяването трябва да бъде определено за "заболяване“, а не „избор на живот“

Д-р Асьов: Затлъстяването трябва да бъде определено за "заболяване“, а не „избор на живот“

Покачването на апетита е голям световен проблем, един непреодолен инстинкт за оцеляване, който в хилядолетията ни е помогнал да останем живи, остава събуден и все по-активен

Как в Пирогов спасиха живота на млада жена след разкрасителна процедура с ботокс

Как в Пирогов спасиха живота на млада жена след разкрасителна процедура с ботокс

"Не е категорично ясно каква е причината за тежките усложнения при нея. Възможно е да е предозиране, неправилно прилагане на препарата или качеството му", коментира доц. Мария Димитрова