24 Ноември, 2024

Съдът на ЕС на спешно заседание: може ли Лондон да се откаже от Брекзит

Съдът на ЕС на спешно заседание: може ли Лондон да се откаже от Брекзит

В инфарктни преговори в последната минута Лондон и Брюксел постигнаха съгласие за условията

Съдът на ЕС ще проведе спешно заседание днес по въпроса може ли Великобритания едностранно да се откаже от Брекзит, пише агенция "Ройтерс".

Съдът в Люксембург ще трябва да прецени дали механизмът за излизане от Европейския съюз – чл. 50 от Лисабонския договор – може да бъде върнат обратно. Лондон активира чл. 50 с писмо към Брюксел на 29 март 2017 г. Въпросът е може ли да го "деактивира"?

Великобритания трябва да напусне ЕС на 29 март догодина и в инфарктни преговори в последната минута Лондон и Брюксел постигнаха съгласие за условията; споразумението обаче трябва да бъде гласувано в 27-те държави и в британския парламент, където премиерът Тереза Мей е изправена пред остра опозиция, която може и да не одобри текста.

Ако съдът реши, че Великобритания може едностранно да се откаже от Брекзит, това е още една опция пред британските депутати, които засега трябва да избират между извоюваното от Мей и Брекзит без сделка, който предвещава хаос.

Британското правителство намира въпросите пред съда за нерелевантни; Мей непрекъснато повтаря, че втори референдум няма да има. Шотландският върховен съд обаче отправи запитването си към Люксембург и разглеждането му бе ускорено заради особените обстоятелства.

"Ако хората си мислят по някакъв начин, че ще има още едни преговори, това не е така", каза Тереза Мей, след като по-рано Европейският съвет одобри сделката за раздялата с Обединеното кралство. "Това е споразумението; то е резултат от тежки и трудни преговори през значителен период от време. И както беше казано, това е сделката, която е на масата. Това е възможно най-добрата сделка. Това е единствената възможна сделка", подчерта Мей. Британският премиер отказа да коментира какво ще се случи, ако парламентът в Лондон отхвърли споразумението.

Джон Кер, британският дипломат, който е написал проекта на тази клауза, неведнъж е заявявал, че тя може да бъде отменена едностранно. "Зарът не е хвърлен безвъзвратно, все още има време и, докато Великобритания не напусне ЕС, писмото за чл. 50 може да бъде оттеглено", написа той в публикация неотдавна.

Други правни експерти не са убедени. Те посочват, че други страни от ЕС вече са били принудени да правят разходи за преговорите за напускане и че фокусът на клаузата върху защитата на интересите на оставащите членове означава, че Великобритания не може да се откаже с едностранно решение.

Не е ясно кога Европейският съд ще се произнесе, но Чери изразява оптимизъм, че това ще стане преди британските депутати да гласуват за споразумението.

Постигнатото след дълги и мъчителни преговори споразумение трябва да бъде предложено за гласуване на британския парламент преди края на сесията му, вероятно около 10 декември. Освен опозиционната Лейбъристка партия начело с Джереми Корбин привържениците на безусловния и безкомпромисен Брекзит от Консервативната партия на премиера Мей и неуморните и малобройни съюзници от Демократичната юнионистка партия също заявиха, че ще гласуват против споразумението, като по този начин ще лишат премиера от крехкото мнозинство от десетина места, с които разполага в парламента.
Сподели:

Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия

Ердоган ще се стреми да увеличи търговията с Русия

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция