24 Ноември, 2024

Съдът прекрати и върна на прокуратурата делото срещу Асена Стоименова

Съдът прекрати и върна на прокуратурата делото срещу Асена Стоименова

Асена Стоименова

Софийският районен съд (СРС) прекрати и върна на прокуратурата делото срещу шефката на Българския фармацевтичен съюз (БФС) проф. Асена Стоименова, която е обвинена за всяване на тревога за коронавируса след интервюта, съобщава news.lex.bg.

През април прокуратурата я обвини след две нейни участия в БНТ и БНР, в които коментира проблемите при снабдяването с лекарства покрай COVID-19 и масовото презапасяване в началото на пандемията.

През юли прокуратурата внесе делото в съда с предложение Стоименова да бъде освободена от наказателна отговорност и да ѝ бъде наложена глоба.

Днес обаче съдът констатира, че обвинението е неясно и ограничава правото на защита на обвиняемата, въпреки че тя и адвокатът ѝ искаха да му бъде даден ход. Според СРС не става ясно дали прокуратурата твърди да са извършени две отделни деяния с изказванията на Стоименова пред двете медии, или те са в реална съвкупност.

„Освен това не е налице индивидуализация в необходимата степен на всяко едно от деянията, тъй като не става ясно всеки от инкриминираните изрази в рамките на кое предаване се твърди да е употребен или същите представляват изявления, идентични за всяко от деянията“, посочи съдия Христина Николова и върна делото на прокуратурата.

Още след повдигането на обвинението Асена Стоименова разпространи становище, в което обясни, че само е информирала обществото за проблема с презапасяването с лекарства. Тогава тя напомни също, че още преди обявяването на извънредното положение, фармацевтите са били подложени на масирани проверки от 5-6 институции едновременно, което затруднило не само работата им, но и обслужването на гражданите.

„Безспорно, някои структури в тази държава могат да приложат възпиращи методи. Никога не съм подлагала това на съмнение. Напротив, като директор на Изпълнителната агенция по лекарствата в периода 2014-2018 г. имах възможност да “опитам”на свой собствен гръб похватите им, част от които бяха отразени в медиите. Въпреки заплахите, ръководството на Българския фармацевтичен съюз продължи да информира обществото по актуалните теми и да подкрепя българските фармацевти, които са сред медицинските специалисти на първа линия в борбата с COVID-19. И ще продължи да го прави“, каза тогава проф. Стоименова.

Случаят предизвика сериозен отзвук, а в защита на професионалното ѝ мнение се обявиха Фармацевтичната група на Европейския съюз, Международната федерация на фармацевтите, Българската асоциация на търговците на едро в България, Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства, Асоциацията на европейските журналисти, Управителният съвет на Българския фармацевтичен съюз, както и почти всички Регионални фармацевтични колегии и други професионални и неправителствени организации.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес