Около 85 процента от студентите, включително тези, които не участват лично в блокадите по различни причини, подкрепят студентските блокади и искания, според проучване, проведено от социолози от Философския факултет в Белград, което включва около 2000 студенти от пет държавни университета. „Активните по време на протестите студенти са още по-обединени, като девет от десет участници (92 процента) са съгласни както с исканията, така и с блокадата на факултетите“, се казва в съобщението по повод предварителните анализи на изследването „Нова генерация в протеста“, проведено от екип социолози от Института за социологически изследвания и Философски факултет.
Почти две трети (63,5 процента) от анкетираните студенти заявяват, че са "доста" или "много заинтересовани" от политическия живот в Сърбия, което се вижда и от факта, че почти четири пети (78 процента) от тях са гласували в изборите през декември 2023 г. и юни 2024 г. „От друга страна, интересно е, че само 2,5 на сто от тях са участвали в работата на политическа партия или политическа организация“, се казва още в него.
По-голямата част от студентите (90 процента) се чувстват добре и пълноценни, защото участват в блокади и протести, а четири пети (80 процента) от участниците изпитват чувство за принадлежност към (студентска) група именно поради протестите и дейностите в в които участват.
Почти две трети (65 на сто) от родителите на анкетираните ученици категорично подкрепят участието на детето им в протестите, а много малък процент от тях са на противното мнение (3,8 на сто), показва изследването. „Данните показват, че в повече от половината от случаите родители на студенти, които понастоящем са активни в блокади и протести, са били ангажирани в граждански протести през 90-те и 2000-те години, което показва значението на традицията за политическата активност между поколенията“, се добавя в изявлението.
Изследването е проведено от екип социолози от Института за социологически изследвания и Факултет по философия на Белградски университет чрез онлайн въпросник, разпространен в мрежи от колеги и студенти. „Целта на този метод „снежна топка“ беше в изследването да бъдат включени възможно най-много студенти, независимо дали са били активни в протеста или не. Въпросникът беше попълнен от над 2000 студенти от пет държавни университета в Белград, Нови Сад, Ниш и Крагуевац и Университета по изкуствата в Белград. | БГНЕС
Още от Свят
Според путиниста Патрушев през 2025 г. Украйна може да спре да съществува
"Преговорите за Украйна трябва да се водят между Русия и САЩ без участието на други западни държави"
Министър Мария Павлова: Не искам да съм на мястото на Борислав Сарафов и се надявам да не бъда
Тя отказа да коментира какво ще бъде решението на ВСС
Олаф Шолц заяви, че НАТО обмисля санкции срещу руския "сенчест флот"
За да бъде защитена критичната инфраструктура в Балтийско море