Пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна, макар и само по себе си да е опустошително, е само начален залп в една много по-мащабна кампания, целяща да подкопае ръководения от САЩ световен ред, който поддържа мира и просперитета в Европа и Съединените щати в продължение на почти 80 години. За да възстановят стабилността, Америка и нейните съюзници трябва да съсредоточат усилията си върху сдържането чрез стратегия, предназначена да унищожи способността на Москва да води война сега и да наруши способността ѝ дори да обмисля война в бъдеще.
Опитът на Русия да промени със сила европейския и световния ред се подготвя от дълго време и също толкова дълго ще се отлага. Възстановяването на реда ще изисква усърдие и бдителност от страна на Съединените щати за години, ако не и за десетилетия напред. Както признава дипломатът и влиятелен архитект на външната политика Джордж Кенан през 1946 г., когато сме изправени пред непримирим и неудържим противник, способен да нанесе непоправими вреди на американските и съюзническите интереси, единствената алтернатива на продължаващата и ескалираща война е сдържането.
Време е за нова стратегия за сдържане. Тази стратегия, която трябва да започне в Украйна, не приключва с победа в настоящата война. Ефективното сдържане ще изисква подновяване на ангажимента за сигурността на източния фланг на НАТО, съгласувана стратегия за противодействие на руското влияние в западните общества и в световен мащаб и принципен отказ да се предаде на продължаващо господство който и да е от формалните васали на Москва в постсъветското пространство.
Интересите на САЩ и на Запада в по-широк смисъл са ясни. Ако бъде оставена без контрол, Русия ще продължи да произвежда вечни войни на европейския континент, заплашвайки съюзниците от НАТО с военно и неконвенционално насилие. Арсеналът на Кремъл вече е добре познат: той включва въоръжаване с енергия, нарушаване на стоковите и финансовите пазари и насаждане на вътрешни и международни разногласия, за да се държат демокрациите извън строя и да се създаде план, който да бъде последван от други злонамерени участници. Стратегическата цел на Москва също са ясни: да разруши ръководената от САЩ система от международни правила и норми. Така стратегията на подновено сдържане представлява завръщане към политика спрямо Русия, основана на интереси.
През по-голямата част от трите десетилетия след края на Съветския съюз Вашингтон и неговите съюзници се задоволяваха да оставят отношенията да се развиват в посоката и със скоростта, определени от Москва, неоправдано уверени в погрешното убеждение, че сближаването и дори интеграцията са неизбежни. Сдържането, напротив, трябва да се ръководи от ясно и последователно формулиране на интересите на САЩ в областта на националната сигурност - най-вече интересите за трайна сигурност и стабилност в Европа и в световен мащаб - като основен фактор, определящ контурите и съдържанието на бъдещите отношения с Русия. И трябва да се основава на трезво признаване на залозите и трудностите, свързани с постигането им.
Новата геополитическа реалност след войната на Русия в Украйна
Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна разруши реда след Студената война и пренареди геополитическата карта. Новата геополитическа реалност се определя от четири факта:
1). Това не е просто войната на Путин: Русия демонстрира траен ангажимент за регионално и глобално разрушение, основан на светоглед, който разглежда съществуващия световен ред като фундаментално вреден за националните интереси на Русия - ангажимент и светоглед, които едва ли ще се променят след края на настоящата война в Украйна и дори след края на режима на Владимир Путин.
2). САЩ и техните съюзници, които са създали и се стремят да защитават съществуващия ред в служба на световния мир и просперитет, не могат разумно да очакват да нанесат на Русия съкрушително военно поражение, което да ѝ попречи да преследва целите си. Те не могат и да предизвикат промяна в целите на Русия чрез конструктивен ангажимент. В резултат на това Русия ще запази както средствата, така и волята си да предизвиква глобални смущения и несигурност в обозримо бъдеще.
3). Въпреки последиците от войната и санкциите Русия запазва, и вероятно ще увеличи, способността си да упражнява господство в постсъветското пространство и да нарушава сигурността и стабилността на Запад. Русия вероятно се нуждае от не повече от 7 години, за да възстанови армията си; нейните ядрени сили вече са демонстрирали способността си да възпират действията на Запада; икономиката ѝ успешно се преоборудва за война; а киберсилите ѝ, службите за тайни операции и инфраструктурата за дезинформация запазват глобалния си обхват.
4). Трансатлантическата солидарност е жизненоважна: Избухването на война на европейския континент разкри неподготвеността на Европа да поеме отговорност за собствената си сигурност и отбрана. Американските интереси у дома и по света обаче също не могат да бъдат защитени, ако Европа не е сигурна. Затова лидерството на САЩ остава от решаващо значение за европейската и трансатлантическата сигурност, особено когато САЩ се подготвят да се изправят пред нарастващото предизвикателство на Китай.
Стратегически цели на Русия
Руският режим последователно преследва - и може да се очаква, че ще продължи да преследва в обозримо бъдеще - три всеобхватни геостратегически амбиции:
Упражняване на военно, политическо и икономическо господство в постсъветското пространство, ограничаване на суверенитета на съседите си, ограничаване на способността им да провеждат автономна вътрешна и външна политика и претендиране за неограничено право на военна намеса.
Подкопаване на световния ред, нарушаване на западния политически консенсус, раздробяване на световните политически и икономически институции, намаляване на способността на САЩ и Европа да поддържат стабилност и забавяне на напредъка на европейския проект.
Поддържане на вътрешната власт чрез използване на геополитическия конфликт за мобилизиране на поддръжниците на режима и репресиране на опонентите, както и сливане на държавата, обществото и икономиката в единен инструмент за водене на война.
Пренасочване към сдържане
Сдържането не означава премахване на конфликта или на причината за него. То по-скоро е насочено към предотвратяване на ескалацията на конфликта до нива, които могат да доведат до по-широка война. Точно както целта на сдържането по време на Студената война не беше нито да се разгроми, нито да се разруши СССР, въпреки че това в крайна сметка се случи, новото сдържане няма за цел нито да разгроми, нито да разруши Русия. Вместо това целта е да се защити американската и съюзническата сигурност, като се предотврати по-нататъшната дестабилизация на международните отношения.
Новата стратегия за сдържане трябва да се основава на разбирането, че заплахата, която Русия представлява, не е ограничен в Украйна и няма вероятност да намалее през следващите години, поради което отговорът на Запада трябва да бъде съобразен с мащаба на предизвикателството.
Стратегията трябва да наруши регионалните и глобалните стратегии на Москва и да държи Русия "извън равновесие" и в невъзможност да преследва глобалния си дневен ред. Това прекъсване трябва да започне от Украйна, където Кремъл е най-изложен и уязвим, а след това да се определят други области, в които САЩ и съюзниците могат да оттеглят руското господство и да натоварят допълнително ограничените ресурси на режима.
Също така Западът трябва да положи усилия за увеличаването на разходите на Москва за преследване на стратегическите ѝ цели, докато тя вече не е в състояние да го прави.
Победа над Русия в Украйна
Първият стълб на сдържането се намира в Украйна, където Русия отправи най-ясното си предизвикателство към Запада и където възпиращите мерки на САЩ и НАТО не успяха да запазят мира. Възпирането не може да бъде възстановено, докато Русия не бъде победена в Украйна, не бъде възпрепятствана да предприеме по-нататъшна агресия срещу съседката си и не бъде принудена да отчете цената на своята агресия. За тази цел САЩ и техните съюзници трябва да направят следното:
1). Да преместят акцента на военната подкрепа от "колкото е необходимо" към постигане на победа "колкото е възможно по-бързо", включително да увеличат темпото на предоставяне на оръжия и да намалят пречките пред способността на Украйна да си възвърне територията.
2). Поддържане на политическия ангажимент за бърза интеграция на Украйна в ЕС, за да се затвърди откъсването на страната от руското господство.
3). Да постигне скорошно присъединяване на Украйна към НАТО или установяване на съизмерими ангажименти в областта на сигурността с ясни механизми за колективна отбрана.
4). Спешно търсене на справедливост, включително чрез провеждане на трибунали за военни престъпления, пренасочване на замразени активи към Украйна и поддържане на режим на санкции.
5). Инвестирайте в устойчивостта, реконструкцията и възстановяването на Украйна, включително в модерен и продуктивен отбранителен промишлен сектор.
Възпиране чрез отричане в Европа
Вторият стълб на сдържането е насочен към източния фланг на НАТО, който се оказа критично уязвим в европейската архитектура за сигурност, поддържана от САЩ и техните съюзници. Русия трябва да бъде ефективно възпряна от по-нататъшни авантюри в региона и да не може да заключи в контекста на бъдещ конфликт, че времето е в нейни ръце. За тази цел САЩ и техните съюзници трябва да направят следното:
1). Да се ангажират с траен трансатлантически консенсус по геостратегическите приоритети, включително с активизиране на стратегическия ангажимент на Америка към Европа и удвояване на диалога за стратегическо съгласуване по отношение на Русия, Китай и други предизвикателства.
2). Укрепване на вътрешния, двупартиен консенсус относно геополитическите предизвикателства и ролята на Америка и НАТО в света от двете страни на Атлантическия океан.
3). Предприемане на широкомащабни и координирани инвестиции в отбранително-индустриалното производство от двете страни на Атлантическия океан, обусловени от прогнозираните изисквания за поддържане на дългосрочно възпиране срещу сухопътни войни на европейския континент като основен интерес на САЩ и НАТО.
4). Преоценка на регионалната и глобалната енергийна сигурност, включително разработване на трансатлантическа доктрина за енергийна сигурност и структурно намаляване на зависимостите от руския нефт, газ и ядрено гориво.
Превенция на руските хибридни атаки
Сдържането без военен компонент е уязвимо, но сдържането, основано само на военен компонент, е неустойчиво. Така, както сдържането по време на Студената война започна със следвоенното възстановяване и плана "Маршал", така и съвременното сдържане трябва да бъде изградено върху основата на инвестиция в света, в който искаме да живеем - свят на силна кинетична отбрана, в който американските и европейските граждани са в безопасност в домовете си, както и свят на мирно взаимодействие между суверенни държави, свят, безопасен за демокрацията, и свят, в който стоките и идеите се движат свободно през границите. Съответно третият стълб на сдържането се фокусира върху втвърдяването на собствените меки цели на Запада и възстановяването на нова основа на отношенията с Глобалния юг. За тази цел САЩ и техните съюзници трябва да направят следното:
1). Да се затворят пътищата за клептократично влияние, като се укрепят националните институции за финансово управление и надзор и се пресекат опитите на руския или друг зловреден капитал да изкривява политиката.
2). Засилване на контраразузнавателната защита срещу злонамерена тайна дейност и манипулиране на информацията, като се неутрализират руските усилия да се използва оръжието на демократичното съревнование и да се възпрепятства вътрешният и трансатлантическият консенсус.
3). Да се ангажираме отново с дипломация, търговия, инвестиции и разрешаване на конфликти в глобалния Юг, за да осигурим трайна алтернатива на опортюнистичните и често паразитни авторитарни "услуги на режима", предлагани от Москва и Пекин, и да възстановим доверието на САЩ и Запада по въпросите на глобалния мир и просперитет.
Подкопаване на влиянието на Русия в бившата ѝ империя
Четвъртият стълб е свързан с отказа за отстъпване постсъветското пространство на господството на Москва. За тази цел САЩ и техните съюзници трябва да направят следното:
1). Да поддържат темпото на присъединяване към ЕС на Украйна, Молдова и Грузия и да съживят процеса на присъединяване към ЕС на Западните Балкани.
2). Да предоставим ясни стимули на демократично настроената опозиция и гражданското общество в Беларус да засилят натиска върху марионетния режим в Минск.
3). Да даде приоритет на стабилното присъствие на НАТО и възстановяването на свободата на корабоплаване в Черно море.
4). Да се съсредоточи върху изграждането на мира в Южен Кавказ, след като Русия не успя да предотврати възобновяването на войната между Азербайджан и Армения.
Продължаване на диверсификацията на търговията в Централна Азия, като се гарантира, че правителствата и икономиките там имат възможности за избор извън Русия и Китай./БГНЕС
------
Анализ на Center for European Policy Analysis
Следете с Фактор
България
ПП-ДБ: Абсолютно неприемливо е предложението Бойко Борисов да е премиер
- 17:29, 25 Ноември, 2024
Свят
Румънският премиер Чолаку подаде оставка като лидер на социалистите след изборната загуба
- 17:20, 25 Ноември, 2024
Свят
Министрите от Г-7 обсъдиха усилията за прекратяване на огъня в Близкия изток
- 17:06, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
Румънският премиер Чолаку подаде оставка като лидер на социалистите след изборната загуба
"Правилата на демокрацията са по-големи от нашите лични интереси"
Министрите от Г-7 обсъдиха усилията за прекратяване на огъня в Близкия изток
Ще обсъдят и издадените от Международния наказателен съд (МНС) заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху
Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."