Европейският съюз трябва да помогне на Италия, а не да я поучава, защото това може да доведе в бъдеще до още по-голяма победа на популистите в тази страна, заяви американският милиардер Джордж Сорос, цитиран от "Франс прес".
Приемайки за даденост, че съставящите новото италианско правителство крайнодясна партия "Лига" и антисистемното Движение "Пет звезди" имат различни цели, що се отнася до електората и бюджетните приоритети, Сорос смята, че кабинетът на Джузепе Конте "може да падне и да се произведат избори в края на тази или началото на следващата година".
"Резултатът от следващите избори много ще зависи от това как ЕС ще реагира на нестабилността в Италия. В Европа има склонност да се използва всяка възможност да се правят наставления на Италия", пише Сорос в писмо, публикувано от в. "Кориере дела Сера".
"Ако ЕС възприеме този подход, той копае собствения си гроб, защото ще предизвика отрицателна реакция сред италианските избиратели, които ще дадат още по-голямо мнозинство на популистите", смята Сорос.
"ЕС е изправен пред множество проблеми, но Италия се превърна в най-належащия, защото са застрашени основните ценности на ЕС", предупреди роденият в Унгария 87-годишен американски милиардер.
Една от главните причини за победата на антисистемните партии в Италия е проблемът с мигрантите, които масово пристигат и са принудени да останат там заради европейските правила, съгласно които първата приемна страна носи отговорност за тях, отбелязва Сорос и предлага "Европа да изплаща на Италия финансова компенсация за пристигащите в тази страна мигранти".
Джордж Сорос
ЕС е изправен пред множество проблеми, но Италия се превърна в най-належащия, смята 87-годишният американски милиардер
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.