Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Китай да вземе предвид условията на Украйна за мир с Русия, на фона на разговорите между президента на Китай Си Дзинпин и руския държавен глава Владимир Путин в Москва, предаде АФП.
Путин каза на Си, че се ангажира с обсъждане на представения от Пекин документ с позиция от 12 точки относно войната, който включва призив за диалог и зачитане на териториалния суверенитет на всички държави.
"Украйна трябва да реши кои са приемливите условия за всяко мирно решение", заяви Столтенберг на пресконференция и посочи, че Китай не е осъдил инвазията на Москва.
"Следователно Китай трябва да започне да разбира гледната точка на Украйна и да се ангажира пряко с президента (Володимир) Зеленски, ако иска да има сериозни намерения за мир." - добави той.
Генералният секретар на Алианса заяви, че приветства всички предложения, които могат да доведат до "справедлив и устойчив мир".
Той посочи, че документът на Китай съдържа някои положителни елементи, включително наблягане на ядрената безопасност, защитата на цивилното население и териториалната цялост.
Столтенберг обаче предупреди, че всяко прекратяване на огъня, което не зачита суверенитета на Украйна, "ще бъде само начин да се замрази войната и да се гарантира, че Русия може да се възстанови, прегрупира и атакува отново".
Китай се опитва да се представи като неутрална страна в конфликта в Украйна, но Вашингтон предупреди, че действията на Пекин може да са "тактика на забавяне", която да помогне на Москва.
Столтенберг заяви, че все още не е видял доказателства, че Китай доставя оръжия на Русия.
"Но видяхме някои признаци, че това е било искане от страна на Русия и че това е въпрос, който се разглежда в Пекин", поясни той.
"Нашето послание беше, че Китай не трябва да предоставя летална помощ на Русия", категоричен е Йенс Столтенберг. /БГНЕС
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.