Лидерът на опозицията в Беларус Светлана Цихановска призова ЕС да застане зад думите си и да действа по-решително срещу режима на Александър Лукашенко. В реч пред Европейския парламент в Страсбург тя обвини Европа и медиите, че не са достатъчно категорични и последователни и настоя да не се изчаква повече, тъй като "времето за беларусите се измерва със сълзи".
"Нямаме още година за чакане. Пътят към свободата стана по-труден и пълен с пречки. Да ги преодолеем заедно, за да докажем, че европейските ценности са основен източник на надежда", каза Цихановска пред евродепутатите в сряда, посочва "Дневник".
Цихановска поиска европейските държави да не изпращат посланици в Минск, да не канят представители на режима на международни събития, спортни и културни прояви, както и да увеличат подкрепата за опозицията, включително, разкривайки програми за материална и психологическа подкрепа за репресираните.
Лидерът на беларуската опозиция предложи ЕС да инициира започването на процеси срещу нарушенията на гражданските свободи и преследването на инакомислещи от Минск в международни съдилища като Международния наказателен съд и Международния съд на ООН. Тя призова за изключване на Беларус и от Интерпол и за париране опитите на режима да преследва, чрез организацията емигриралите в чужбина опозиционери.
"Чакането и наблюдението не е правилната стратегия...Искаме думите да бъдат материализирани в действия", каза в пленарната зала Цихановска, като сравни диктатурата в Минск с вируса, срещу която трябва да се прилагат "изолация, лечение и имунитет".
Тя се застъпи и за разширяване на международните санкции срещу Беларус и допълнително ограничаване на достъпа на режима до ресурси, с които да се издържа. "Санкциите работят", каза опозиционния лидер, добавяйки, че ЕС не бива да допуска сключване на нови търговски договори и изпълнението на тези, подписани след август 2020 г., когато Александър Лукашенко се обяви за победител в президентските избори, които ЕС не признава.
Цихановска беше съперник на Лукашенко за изборите и според беларуската опозиция тя е получила най-много гласове на вота. Тя напусна Беларус и в момента живее в Литва.
"Искам вашата подкрепа, защото нашата битка за свобода е и ваша битка", каза Цихановска на депутатите. Тя каза, че повече от половината беларуси искат нови президентски избори и затова ЕС трябва да бъде проактивен, а не да върви след събитията, защото "дипломатическата активност и изразяването на загриженост не се разбират от беларусите - тези забравени европейци".
Изказването на Цихановска в Страсбург е второ от протестите през август 2020 г. и се случва само ден, след като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен потвърди в пленарната зала, че ЕС не признава Лукашенко за президент и че е в процес на координация със САЩ, Канада и Великобритания, на нови санкции, свързани с преследването на инакомислещи в Беларус и на създадената от Минск миграционна криза по границите на Литва и Полша.
Лидерът на беларуската опозиция отправи критики към ЕС, че е реагирал едва след отвличането на пътническия самолет на "Райънер" през май - 9 месеца след началото на репресиите срещу опозицията, както и европейските медии, че са загубили интерес към случващото се в страната.
"Демокрацията да не е резервирана само за европейските граждани", реторично запита тя от парламентарната трибуна, казвайки, че ЕС е наложил санкции заради инцидента със самолета, защото на борда му е имало европейски граждани . В същото време в Беларус има десетки затворени медии, 270 разпуснати неправителствени организации и стотици арестувани активисти, част от които са починали в затворите или са се самоубили.
Още от Свят
Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."
Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност
Няма данни за пострадали българи
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма