АЕЦ "Белене" е български проект, реализира се единствено от България, но руското участие не може да бъде избегнато. Това заяви пред btv министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която хитрува всячески, за да ни натрапи централата-бомба.
Ние сме си платили реакторите, които притежаваме, бе нейният смайващ аргумент.
"Това, което се опитваме да направим е да проведем една публична прозрачна процедура, да видим доколко е налице пазарен интерес", заяви Петкова.
"Т.нар. "резерв на електроенергийната система" е задължителен за всяка държава, няма как да имаме такава система, ако нямаме резерв. Това е ангажимент, който имаме като държава от ЕС, както и като страна по други международни ангажименти. Това е записано и в Закона за енергетиката, където е записано как се провеждат търговете за студения резерв, кой влиза в него, и пр., както и са описани ангажиментите на министъра на енергетиката. Той има един ангажимент, свързан с това да определи коефициента на студения резерв, а по предложение на ЕСО той се допълва", заяви Петкова.
"Цената на студения резерв е определена от КЕВР, а не от министъра, правителството, или ЕСО. В рамките на търга се явяват различни производители на енергия, като те могат да са и български, и чуждестванни", допълни енергийният министър.
Към настоящия момент компаниите, които са се явили на търга, са 8, и ЕСО е сключил договори с тях.
ТЕЦ Марица Изток 2 винаги е участвал в енергийния резерв на страната. През 2018 г. поради технически промени по искане на ЕСО ТЕЦ-ът да осигури енергия за битовия пазар, бе разтрогнат договорът на ТЕЦ-а с ЕСО два месеца преди изтичането на договора му, и затова се отказа да е в енергийния студен резерв.
56 милиона е цялата сума на енергийния резерв, - това са пари, определени от КЕВР, и се разпределят чрез търг, уточни министър Петкова.
Най-справедливото и удачно решение в момента е студеният резерв да се ползва от държавната ТЕЦ Марица Изток 2; но това е само при условие, че има нужда от този резерв. Това е най-големият ТЕЦ на Балканския полуостров, притежава специфични елементи, които я правят важна за стабилността на енергийната система. Днешната промяна за централата е с цел да се разсеят всякакви съмнения.
Пари и договори към други централи няма да изтичат, докато парламентът не реши. Ако се наложи, министърът на икономиката ще разпореди при нужда да се ползва студен резерв от държавния ТЕЦ, уточни министърът.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"