24 Ноември, 2024

Тежки дни за Зоран Заев - ще спаси ли договора с Гърция, или ще свика предсрочни избори

Тежки дни за Зоран Заев -  ще спаси ли договора с Гърция, или ще свика предсрочни избори

Зоран Заев

апочнаха решаващи три дни за Македония, след като правителството обяви, че или ще убеди опозицията да гласува за договора с Гърция въпреки слабата активност на референдума в Македония, или ще опита да свика извънредни избори.

Пред себе си премиерът Зоран Заев има тежката задача да преговаря едновременно с опозиционната ВМРО-ДПМНЕ и с коалиционния си партньор, етническата албанска партия Демократичен съюз за интеграция (ДУИ), която не иска избори сега.

Има и още по-голям проблем: ако парламентът в Скопие не гласува скоро договора за името, до няколко месеца политическият климат в Гърция може да е такъв, че документът да не бъде одобрен с години или дори Атина да се откаже от него. Случи ли се това, с плановете на Македония за Европейския съюз и НАТО е свършено.

Затова социалдемократите на Заев бързат с датата, която обявиха за най-късно свикване на избори - 10 октомври. Тя е свързана с нуждата да изминат най-малко 45 дни от насрочването на изборите до самия вот (който СДСМ иска да е на 25 ноември).

Опозицията, която след референдума нарича договора "мъртъв", приема да се яви на избори, но "условията са ясни". Нужно е да има 3 месеца технически кабинет (при оставка на Заев и вътрешния министър Оливер Спасовски) преди вота, уволнение на главния прокурор (за когото имаше много политически спорове по-рано тази година) и създаване на анкетна комисия за нередностите по време на референдума. Партията твърди, че поне 50 хил. бюлетини са били фалшифицирани по време на вота.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.