апочнаха решаващи три дни за Македония, след като правителството обяви, че или ще убеди опозицията да гласува за договора с Гърция въпреки слабата активност на референдума в Македония, или ще опита да свика извънредни избори.
Пред себе си премиерът Зоран Заев има тежката задача да преговаря едновременно с опозиционната ВМРО-ДПМНЕ и с коалиционния си партньор, етническата албанска партия Демократичен съюз за интеграция (ДУИ), която не иска избори сега.
Има и още по-голям проблем: ако парламентът в Скопие не гласува скоро договора за името, до няколко месеца политическият климат в Гърция може да е такъв, че документът да не бъде одобрен с години или дори Атина да се откаже от него. Случи ли се това, с плановете на Македония за Европейския съюз и НАТО е свършено.
Опозицията, която след референдума нарича договора "мъртъв", приема да се яви на избори, но "условията са ясни". Нужно е да има 3 месеца технически кабинет (при оставка на Заев и вътрешния министър Оливер Спасовски) преди вота, уволнение на главния прокурор (за когото имаше много политически спорове по-рано тази година) и създаване на анкетна комисия за нередностите по време на референдума. Партията твърди, че поне 50 хил. бюлетини са били фалшифицирани по време на вота.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.