Има ли опасност от екокатастрофа?
Река Вит е застрашена от екокатастрофа. За това сигнализират от риболовен клуб "Балканка". На любителски кадри се вижда как багери копаят коритото на реката, за да вземат речна баластра. Според представителя на клуба Димитър Куманов с нея се правят насипи за строежа на магистрала "Хемус". Той обясни пред „Тази сутрин”на бТВ, че след подадения сигнал, техниката се е изнесла и дори е било издадено разрешително от "Басейнова дирекция" – Плевен, за строителството на моста в тази зона. Дотогава този мост не е имал разрешително за ползване, добави Куманов. "Това означава, че мостът няма как да има разрешение за строеж, тъй като това разрешително на "Басейнова дирекция" е задължително да го има, за да се издаде разрешението за строеж", каза още той.
По думите му има много сериозно нарушение, а разрешително за копаене на речна баластра така и не е било предоставено, макар че са направени опити то да бъде изискано от хората с тежките машини.
Куманов заяви и че множество сигнали са започнали да пристигат при тях преди седмица именно за това място.
"До Басейновата дирекция пуснахме сигнал, а те ни отговориха, че са ходили и са видели на място как се гази в коритото на реката с тежка техника, копали са баластра от реката, но не са хванали извършителя. Ние отидохме на другия ден и го заснехме. Всички го хващат нарушителя, освен "Басейнова дирекция" – Плевен и РИОСВ – Плевен”, коментира още Кумнанов.
Тежките машини изчезват и в момента, в който bTV отива да заснеме багерите. Официални въпроси по казуса бяха изпратени до АПИ, откъдето заявиха, че до момента сигнали не са получавани. Отправено е питане и към регионалното министерство.
Представителят на риболовен клуб „Балканка” разясни също, че на мястото, където се копае, някога е имало и горичка. Освен това поясни, че в подадения сигнал е обяснил, че речната баластра не е добър материал за строеж на тялото на пътя, понеже е много разнородна.
Фактор
По думите му има много сериозно нарушение, а разрешително за копаене на речна баластра така и не е било предоставено, макар че са направени опити то да бъде изискано от хората с тежките машини.
Куманов заяви и че множество сигнали са започнали да пристигат при тях преди седмица именно за това място.
"До Басейновата дирекция пуснахме сигнал, а те ни отговориха, че са ходили и са видели на място как се гази в коритото на реката с тежка техника, копали са баластра от реката, но не са хванали извършителя. Ние отидохме на другия ден и го заснехме. Всички го хващат нарушителя, освен "Басейнова дирекция" – Плевен и РИОСВ – Плевен”, коментира още Кумнанов.
Тежките машини изчезват и в момента, в който bTV отива да заснеме багерите. Официални въпроси по казуса бяха изпратени до АПИ, откъдето заявиха, че до момента сигнали не са получавани. Отправено е питане и към регионалното министерство.
Представителят на риболовен клуб „Балканка” разясни също, че на мястото, където се копае, някога е имало и горичка. Освен това поясни, че в подадения сигнал е обяснил, че речната баластра не е добър материал за строеж на тялото на пътя, понеже е много разнородна.
Още от Улицата
Млад мъж с аутизъм стана студент в лондонски университет
Майката на Иван-Александър, който е завършил успешно езиковата гимназия във Видин, призовава за финансова подкрепа
Тежка катастрофа блокира пътя Кюстендил - Дупница
За часове движението в двете посоки се пренасочваше по обиколни маршрути.
Дискусия по Националния план за възстановяване на природата предложи решения
Експерти предложиха изграждане на противопожарни ивици в горите по границите със селскостопански площи, ивици от дървета и храсти по краищата на земеделските площи за опазване на птиците, картиране и възстановяването на торфища, поддържане на зелени покриви и градини пред блоковете и др.