24 Ноември, 2024

SOS: Тежки машини нагазиха в коритото на река Вит, извличат баластра за "Хемус"

SOS: Тежки машини нагазиха в коритото на река Вит, извличат баластра за "Хемус"

Има ли опасност от екокатастрофа?

Река Вит е застрашена от екокатастрофа. За това сигнализират от риболовен клуб "Балканка". На любителски кадри се вижда как багери копаят коритото на реката, за да вземат речна баластра. Според представителя на клуба Димитър Куманов с нея се правят насипи за строежа на магистрала "Хемус". Той обясни пред „Тази сутрин”на бТВ, че след подадения сигнал, техниката се е изнесла и дори е било издадено разрешително от "Басейнова дирекция" – Плевен, за строителството на моста в тази зона. Дотогава този мост не е имал разрешително за ползване, добави Куманов. "Това означава, че мостът няма как да има разрешение за строеж, тъй като това разрешително на "Басейнова дирекция" е задължително да го има, за да се издаде разрешението за строеж", каза още той. 

По думите му има много сериозно нарушение, а разрешително за копаене на речна баластра така и не е било предоставено, макар че са направени опити то да бъде изискано от хората с тежките машини.

Куманов заяви и че множество сигнали са започнали да пристигат при тях преди седмица именно за това място.

"До Басейновата дирекция пуснахме сигнал, а те ни отговориха, че са ходили и са видели на място как се гази в коритото на реката с тежка техника, копали са баластра от реката, но не са хванали извършителя. Ние отидохме на другия ден и го заснехме. Всички го хващат нарушителя, освен "Басейнова дирекция" – Плевен и РИОСВ – Плевен”, коментира още Кумнанов.

Тежките машини изчезват и в момента, в който bTV отива да заснеме багерите. Официални въпроси по казуса бяха изпратени до АПИ, откъдето заявиха, че до момента сигнали не са получавани. Отправено е питане и към регионалното министерство.

Представителят на риболовен клуб „Балканка” разясни също, че на мястото, където се копае, някога е имало и горичка. Освен това поясни, че в подадения сигнал е обяснил, че речната баластра не е добър материал за строеж на тялото на пътя, понеже е много разнородна.
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца