25 Ноември, 2024

Цените на петрола на международните пазари се сринаха, а у нас скачат

Цените на петрола на международните пазари се сринаха, а у нас скачат

В България цената винаги се изменя със закъснение

Цените на петрола на международните пазари буквално се сринаха,но не и в България. Нали си имаме монополист като слънце "Лукойл".  В България обикновеният бензин е поскъпнал с близо 15% през последната година. От нива около 2 лв., до 2,30 лв. в момента. Българският пазар обаче е твърде малък и доминиран от няколко големи играчи, начело с руската компания „Лукойл“. Ето защо в България цената се изменя със закъснение спрямо глобалните пазари и отразява по-скоро дългосрочния тренд. А също и местното търсене, което обичайно се засилва през лятото. Така сривът на цените от вчера едва ли ще се отрази на българските потребители, освен ако не е начало на нова тенденция на поевтиняване на петрола.

Цените на петрола полетяха надолу, след като Либия заяви, че ще увеличи предлагането. Същите са и плановете на държавите от Организацията на страните износителки на петрол и Русия. На последната си среща във Виена през юни, те се споразумяха да увеличат добивите, за да не допуснат продължаване на поскъпването на суровината, чиято цена нарасна с близо 70% през последните 12 месеца, съобщава vesti.bg

Споменът за барел, струващ над 100 долара, все още ги тревожи. Наистина скъпият петрол напълни държавните бюджети на Русия и Саудитска Арабия, но също така доведе до възхода на алтернативните източници на енергия като соларните и вятърните централи, както и рязко увеличаване на инвестициите в новите екологични технологии и електромобилите.

Ето защо Москва и ОПЕК се опитват да стабилизират цената на суровината около 70 долара за барел. В сряда сорт Брент с краткосрочна доставка поевтиня с 6,9%, до 73,40 долара за барел. Това е най-големият еднодневен спад на цената на суровината от повече от 2 години. В четвъртък има леко поскъпване, до 74,32 долара за барел, което е обичайна корекция при такива резки низходящи движения заради прибиране на печалби от къси позиции – залозите за спад на цената. На пазара действат две тенденции. От една страна новината от Либия, че ще отвори отново четири терминала за износ на нефт, които бяха затворени от края на юни, потиска цените. В тази посока действа и зараждащата се търговска война между Китай и САЩ на нови митнически тарифи и контратарифи. Инвеститорите се опасяват, че конфликтът на съответно най-големия и втория по големина вносител на петрол в света, може да доведе до срив на търсенето. В обратна посока работят икономическият растеж и увеличаващо се потребление в двете водещи икономически сили, както и спекулациите за ответната реакция на Техеран на планираните от Вашингтон санкции срещу Иран – един от водещите производители на „черното злато“.

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона