Вотовете на недоверие създават фундамента за обединението преди бъдещите предсрочни избори
Димитър Попов
Втори вот на недоверие само за първите 3 месеца от съществуването на едно правителство подсказва, че още тази година можем да станем свидетели на рекорд в това отношение. Както изглежда Възраждане, Меч, Величие смятат да искат вотове през месец, което означава поне три вота до юни. Защо го правят, след като и те признават, че тези вотове са обречени? Трите партии имат само 56 депутати и никаква подкрепа от останалите в опозицията. Освен това е смешно да се очаква, че правителство на 2 месеца ще се справи с корупцията изобщо. Необичайно е, че темите на вотовете са без значение и се измислят заради протокола, колкото да оправдаят внасянето им в парламентарната зала.
Тясното взаимодействие между Възраждане, Величие и МЕЧ също е необичайно, защото техните
лидери не могат да се гледат
помежду си. Какво говори Костадинов за Ивелин Михайлов например: „прокуратурата трябва незабавно да арестува лидера на групировката Величие, защото кандидат-депутатските им листи гъмжат от бивши сводници, наркопласьори, лихвари, продавачи на крадени стоки и обикновени криминални типове.“ От своя страна Ивелин Михайлов отговаря: Партия Възраждане е пълна с безскрупулни лъжци.
За Радостин Василев и неговата партия Костадинов дава съвсем кратка оценка: Партията МЕЧ е Тик-Ток партия, казва той.
Радостин Василев отговаря на Костадин Костадинов: „До „Възраждане“ въобще не се доближаваме, не саботираме работата на парламента, не използваме процедурни хватки, за да го бавим. Това са глупости, тези хора се подиграват с търпението на българските граждани.“
И все пак тяхното взаимодействие е факт и се задълбочава. Непосредствената причина е желанието да се клати държавата и ако може да се саботира приемането ни в еврозоната. Това е цел на руската политика в България и тя е възприета от трите партии като собствена политическа програма. Взаимодействието им определено издава общия им генезис, общата им електорална база, както и единния координационен център над тях. Дали този координационен център, от който идват нарежданията за общи действия е в руското посолство или в президентството, няма голямо значение. По-важното е, че въпреки различията си, трите партии не оспорват тези нареждания и можем само да гадаем дали тяхното подчинение е подплатено финансово, или става дума за внезапна и импулсивна любов у тримата лидери към Путин, респективно към Румен Радев.
Иначе целта да се саботира членството в еврозоната е нереалистична, защото България ще бъде приета в началото на 2026 година. В Европа решението е взето, а това правителство има подкрепа от ППДБ и двете ДПС-та по въпроса, така че то ще осигури стабилността до нашето приемане. Вотовете няма да променят нищо.
Координационния център над трите партии обаче има и по-далечна цел от тази просто да клати правителството. Русия се опитва да създаде
обединена проруска опозиция
на базата на тези вотове, като така преформатира и цялото политическо пространство у нас. Възраждане, МЕЧ и Величие заедно имат 21% от гласовете на последните избори. Тяхното взаимодействие сега създава общи теми, доближава техните електорати идеологически, а също изглажда силните противоречия между техните лидери. В бъдеще трите партии може да се окажат коалиция, с общо лидерство и с обща предизборна програма.
Условията за такава метаморфоза са много добри и у нас, и в Европа. В България политическото пространство е нестабилно. То е доминирано от ГЕРБ, БСП и ИТН - една нестандартна управленска коалиция, която без подкрепата на ДПС на Доган или ДПС на Пеевски на практика не може да съществува. Това прави от двете ДПС-та и ППДБ хем опозиция, хем подкрепящи управлението, и ги праща в някаква мъглява политическа зона, в която тоновете са само сиви. В тази зона единственото ясно послание е европейската ориентация и тъй като правителството на Росен Желязков е много категорично в своята политика, на практика то няма опозиция от тези партии.
Ако сега Възраждане, МЕЧ и Величие образуват
общ проруски блок в парламента,
те може да се окажат единствената голяма опозиционна сила и партия с възможности да атакува второто, а защо не и първото място на следващите парламентарни избори. Проведено през март социологическо проучване на Маркет линкс показва, че доверието към Путин у нас е 29%, а по-късни изследвания на европейски социологически агенции, проведени във всички страни членки на ЕС показаха 37% доверие на българите към Путин. Това е най-високото одобрение в целия ЕС и е солиден потенциал за разрастване на партии като Възраждане, МЕЧ и Величие.
Освен това следващите избори чукат на вратата. След приемането ни в еврозоната ГЕРБ е много възможно да преосмислят своето участие в едно правителство с БСП и ИТН, а ППДБ отсега заявяват готовност да искат вотове на недоверие още в средата на тази година. ДПС на Доган без друго е колеблив партньор и вероятно ще се отметне при първия сериозен трус в коалицията, а Пеевски е заявил отдавна, че иска предсрочни избори. Това със сигурност увеличава апетита на координационния център зад Възраждане, МЕЧ и Величие да бърза с вотовете, защото те са подготовката за общото участие на трите партии в избори догодина.
Външната среда в Европа също е много благоприятна за партии, които се обявяват за патриотични и близки до Путин, а отскоро и до неговия приятел Тръмп. В големите европейски държави тези партии са във възход и посягат към властта. В Германия новата коалиция на Мерц със социалдемократите не се приема еднозначно и социологическите проучвания показват, че ако има избори сега, там ще победи Алтернатива за Германия. Във Франция възходът на дясната партия на льо Пен вече е несъмнен и тя според проучванията е първа политическа сила. Същата е картината в Холандия, където на последните избори победи Партията на свободата на Вилдерс; в Италия на власт е крайно дясна партия на Джорджа Мелони; а в Румъния Калин Джорджеску, наричан кандидат на Кремъл, за малко не победи на президентските избори.
Тази картина на европейското политическо пространство е силно благоприятна за партии като Възраждане и очевидно руските съветници, от президентството бързат да оформят нова структура на политическото пространство и у нас.
Възходът на партии като Възраждане, МЕЧ и Величие не е безобиден и никак не бива да се неглижира. Властта има инструменти да влияе върху такъв възход и би трябвало да ги използва докато е време за да спрат руските хибридни атаки, които стават все по-мащабни и все по-нагли тъкмо защото не срещат никаква съпротива.
Коментари (0)