Партията на свободата на Герт Вилдерс (PVV) води в екзитпола на парламентарните избори в Нидерландия, гласи проучването на изследователската агенция Ipsos, направено по поръчка на големите местни радио-телевизионни компания NOS и RTL.
При актуализираните показания на изборните резултати около 21.30 ч. партията завършва с 35 места, предаде по-специално NOS. На предишните избори за Камара на представителите през 2021 г. тя получи значително по-малко места - 17.
Лявоцентристката коалиция Лейбъристи/Зелени (GroenLinks-PvdA) на Франс Тимерманс има 25 места – също повече от 17-те места на предишните избори.
Управлявалата доскоро дясноцентристка Народна партия за свобода и демокрация (VVD) на етническата туркиня Дилан Йешилгьоз печели 24 места (при 34 през 2021 г.).
Дебютиращата центристка партия „Нов социален договор“ NSC на Питър Омцихт остана четвърта с 20 мандата.
Ако бъде потвърдена окончателно, победата на Вилдерс бележи рязко залитане надясно, което ще бъде гледано с трепет в Брюксел – партията му обеща референдум за членството на Нидерландия в ЕС. Според АФП резултатът от вота е политическо земетресение, което ще се почувства далеч отвъд границите на страната.
Макар Вилдерс да триумфира в екзитпола, не е ясно зали ще успее да събере необходимата подкрепа за достатъчно широка коалиция, която да формира работещо правителство. Всички лидери на другите три водещи партии заявиха, че няма да участват в коалиция, ръководена от Вилдерс.
"Призовавам партиите. Досега бяхме в кампания. Сега кампанията приключи и избирателите се изказаха. Сега ще трябва да търсим споразумения помежду си. С прекрасната позиция от 35 места, Партията на свободата вече не може да бъде игнорирана“, заяви той.
Миграцията беше ключовата тема на кампанията и неговата твърдолинейна позиция, включително затваряне на границите и депортиране на нелегални имигранти, изглежда е отекнала сред холандските избиратели. „Холандците се надяват, че хората могат да си върнат страната и че ние ще гарантираме намаляването на цунамито от търсещи убежище и имиграция“, зарече се Вилдерс. Кейт Паркър от отдела за разузнаване на Economist каза, че това ще доведе до „конституционна задънена улица“ в петата по големина икономика в ЕС.
Nexit
Вилдерс е известен като "холандския Тръмп", отчасти заради боядисаната си назад прическа, която прилича на бившия президент на САЩ, но също така и заради изказванията си срещу имигранти и мюсюлмани. Наричайки на мароканците "измет" и провеждайки на конкурси за карикатури на пророка Мохамед, Вилдерс изгради кариера от самопровъзгласената си мисия да спре "ислямската инвазия" на Запада. По време на кампанията той се опита да смекчи посланието си, като каза, че може да остави някои от по-резките си възгледи за исляма „във фризера“. Той подчерта, че ще бъде министър-председател за всички, „независимо от тяхната религия, произход, пол или каквото и да е“, настоявайки, че кризата с разходите за живот е по-голям приоритет. Но както опонентите му никога не се уморяваха да изтъкват, манифестът на неговата партия показва друго. С характерната за Вилдерс реторика манифестът гласи: „Търсещите убежище се хранят с възхитителни безплатни бюфети на круизни кораби, докато холандските семейства трябва да намалят хранителните стоки“.
Програмата предлага забрана на ислямските училища, Корана и джамиите. Забрадките ще бъдат забранени в правителствените сгради. „Холандия не е ислямска страна“, се добавя в него. Ще се проведе "обвързващ референдум" за "Nexit" (Некзит) – Нидерландия да напусне ЕС.
Партията на свободата призовава също за „незабавно спиране“ на помощта за развитие.
Във външната политика паралелите с Тръмп бяха ясни. „Холандия на първо място“, тръбеше манифестът. Партията ще премести холандското посолство в Йерусалим, за да подкрепи Израел, "близък приятел и единствената истинска демокрация в Близкия изток".
"Аз съм атакуван"
Вилдерс остава непокорен въпреки нарушенията на закона и смъртните заплахи, заради които той е под постоянна полицейска защита от 2004 г. насам. „Не съжалявам, че се борих за свобода“, каза Вилдерс пред AFP в интервю преди изборите през 2021 г. „Разбира се, че заемам позиция. Аз съм атакуван, моята страна е атакувана“.
Той беше признат за виновен в дискриминация през 2016 г. заради коментари, които направи срещу мароканци, живеещи в Холандия, и преди това оприличи Корана на „Майн Кампф“ на Адолф Хитлер. По думите му и двете книги трябва да бъдат забранени. Той беше принуден да отложи плановете за конкурс за карикатури на пророка Мохамед през 2018 г., след като получи смъртни заплахи.
Вилдерс се състезаваше в шестите си избори, като беше близо до това да направи зашеметяващо разочарование повече от веднъж. „Когато напуснах старата си партия (VVD)... казах, че един ден ще станем най-голямата партия“, каза Вилдерс пред репортери, докато гласуваше. Ако екзитполовете се потвърдят, неговата десетилетна прогноза изглежда се е сбъднала. (БГНЕС)
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд