На 14 октомври е празникът в чест на Света Петка – Петковден. Смята се, че това е завършек на лятото и есента, а с това и на активния стопански цикъл.
Преподобнато Петка, наречена още Българска, е родена в град Епиват на Мраморно море през 11 век. Води благочестив живот, а след смъртта й нейните мощи, които притежават целителна сила, се превръщат в символ на борбата за съхраняване на християнската култура от ислямската асимилация. Цар Иван Асен IІ ги пренася в Търново, където се пазят до превземането му от турците. След дълги странствания мощите намират покой в румънския град Яш, където се намират и досега.
На този ден обикновено става заплождането на домашните животни, известно още като овча сватба или мърлене. В християнската митология Света Петка се почита като покровителка на жените и техните домашни дейности - предене, тъкане, кроене, шиене. В района на Тракия около Петковден са известни специални жертвоприношения на черни кокошки, наричани Кокоша черква, Господева черква, Божи дух и др.
На Петковден се месят колаци, като най-големият от тях се нарича на св. Петка. Хлябът и къщата трябва да се поръсят със светена вода и цялото домочадие да се поклони трикратно на погачата. Обредна трапеза включва овче месо, курбан чорба, яхния с праз, сарми.
На този ден имен ден празнуват: Петко, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева.
По повод празника, в събота, едноименният храм в село Цръклевци, Годечка духовна околия, отбелязва 100 години от своето освещаване. В столичния старинен храм „Св. Петка“ белоградчишкият епископ Поликарп ще отслужи архиерейска света литургия. /БГНЕС
Молитва към св. Петка
О, най-възпявана и славена, преподобна майко, света Петка, която чрез пост и молитва достигна ангелска чистота,стана неувяхващо украшение на всички девици; възлюби небесното царство, а презря желанията на греховната плът; угаси със сълзливи капки парящите въглени на страстите; още от младини пое пътя на духовното съвършенство; получи от Всеподателя Бога дар на изцеления и предивни чудеса и която предстоиш пред престола на Всевишния, заедно с благоразумните девици и всички Божии угодници, моли Господа и Бога Иисуса Христа да простре Своята мощна десница и над всички нас, събрани днес в Божия храм на молитва към тебе. Избави ни от всяко зло и нещастие; защити ни от стрелите на лукавия; укрепи ни в нелицемерна вяра и съкрушена молитва, създай мир и благополучие, предпази нашите семейства от съблазните в живота, благослови нашата челяд, дай благоразумие на нашите мъже, запази нашите жени от съблазън, избави ни от завист, злоба, клевета и ни приучи на християнска любов, която е дълготърпелива и милосърдна,
не завижда, не се превъзнася,
не се гордее, не безчинства,
не дири своето,не се раздразнява,
не мисли зло, не се радва на неправдата, а се радва на истината, любов, която всичко покрива, на всичко вярва,
на всичко се надява, всичко претърпява. Cвета Петкa,
Молим те, о, майко наша,
вслушай се в сърдечната ни молба, та с едни уста и едно сърце заедно с тебе да прославим Отца и Сина и Светаго Духа, сега, и винаги и во веки веков~Амин!
Още от Вяра и демони
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците