10 февруари
Православната църква почита паметта на св. Харалампий. Той се счита за покровител на пчеларите и на този ден, след отслужване на св. Литургия, във всички православни храмовете се благославя пчелен мед – за телесно здраве и душевно спасение.
Според народните представи св. Харалампий е господар на болестите, главно на чумата. Св. Харалампий бил епископ в Магнезия, Мала Азия, смел проповедник на вярата.
Св. свещеномъченик Харалампий е загинал мъченически в началото на III век при римския император Септимий Север на 113-годишна възраст. По повеля на императора той бил измъчван и осъден на смърт.
Предаден е на мъчения, като са стъргали тялото му с железни куки, а раните му заздравявали по чуден начин. Мнозина езичници, като гледали твърдостта на вярата му и чудесното оздравяване, повярвали и били предадени на смърт.
В народния календар денят е известен и като Чуминден и се празнува за здраве на хората, против чумата. В народните представи чумата изглежда като старица, която постоянно е на път и носи със себе си тефтер, в който са записани имената на хората, които трябва да погуби.
Сведенията за светата мъченица Валентина са много оскъдни. Тя е живяла в околностите на Кесария Палестинска. Св. Валентина става жертва на гоненията срещу християните през 308 г. при Максимилиан ІІ Галерий (308-313 г.).
Когато мъчителите се опитват да я накарат насила да принесе жертва в езическия храм, тя хвърля камък върху жертвеника и се обръща с гръб към горящия на него огън. Постъпката предрешава съдбата й и тя бива обезглавена.
Имен ден празнуват всички, които носят имената: Харалампи, Валентин, Вальо, Валентина, Валя, Валери, Валерия.
Още от Вяра и демони
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“