27 Ноември, 2024

Японски учени създадоха ваксина срещу стареенето

Японски учени създадоха ваксина срещу стареенето

Японски учени успешно проведоха тестване на ваксини срещу клетките, които допринасят за процеса на стареене. Учените твърдят, че може би са направили крачка към постигането на целта за човешкото дълголетие. В лабораторни изследвания ваксина, насочена към протеини, съдържащи се в старите клетки - тези, които са спрели да се размножават по естествен път - забавя прогресията на слабост при по-възрастните мишки, казват изследователи от Университета в Токио.

Ваксината също действа добре върху стари клетки в мастната тъкан и кръвоносните съдове, което предполага, че може да има положителен ефект върху други медицински състояния, свързани със стареенето. „Можем да очакваме ваксината да се използва за лечение на артериална склероза, диабет и други заболявания, свързани с възрастта“, каза професор Тору Минамино.

Клетките остаряват, когато спрат да се размножават, често в отговор на естествено увреждане на тяхната ДНК. Смята се, че клетъчното стареене допринася за самия процес на стареене, както и за свързани с възрастта заболявания като болестта на Алцхаймер и някои видове рак, предава БГНЕС.

„Старите клетки отделят редица патогени, които нарушават функцията на тъканите“, каза пред "Евронюз" д-р Салвадор Масип, директор на лабораторията за рак и механизми за стареене. „Те „извикват“ клетките на имунната система, за да ги изчистят теоретично (но в крайна сметка не успяват) и създават хронично възпаление с ниска интензивност, примесено с фиброза“, допълни той.

Ученият обясни, че биологичният процес на стареене е много сложен и че поради тази причина е малко вероятно една единствена стратегия да го спре или промени напълно. „Въпреки това, вероятно има много начини за забавяне, а почистването на старите станции изглежда е един от най-лесните и потенциално ефективни“, каза той.
При лабораторните тестове предотвратяването на натрупването на стареещи клетки е удължило живота на мишките с 15 процента, каза Масип. Други подобни експерименти са го увеличили с 35 процента, каза той.

Учените обаче все още не знаят колко дълго може да се удължи продължителността на живота. „Това е много интересен въпрос, по който все още не сме се съгласували. Някои смятат, че има „твърда“ граница за продължителността на човешкия живот (понастоящем се оценява на 130 години), докато други смятат, че на теория безсмъртието е възможно“, каза Масип. „Твърде рано е да се знае с колко животът може да бъде удължен и дали има ограничение или не“.

Той посочва, че може да не се наложи да чакаме дълго за отговор. „Изследванията за подмладяване напредват много бързо. През последното десетилетие бяха направени много ключови открития. Човекът, който ще приеме първото хапче против стареене, вероятно вече е роден", заключи обнадеждаващо специалистът.

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).