25 Ноември, 2024

Американски учени: Т-клетките предпазват и от трите опасни разновидности на Ковид-19

Американски учени: Т-клетките предпазват и от трите опасни разновидности на Ковид-19

Ключов компонент от имунната система - Т-клетките, които реагират при борба с инфекцията от основната версия на новия коронавирус, защитават и срещу трите най-тревожни засега негови разновидности, съобщи Ройтерс.

Това е установило лабораторно изследване, проведено в САЩ. Няколко проучвания вече показаха, че определени варианти на новия коронавирус може да преодолеят имунната защита, предизвикана от антитела и ваксини.

Но антителата, които пречат на коронавируса да проникне в клетките, не изчерпват защитата, сочат резултати от изследване на Националния институт по алергични и инфекциозни болести в САЩ. Т-клетките играят важна допълнителна защитна роля.

"Нашите данни, както и резултатите от други групи, показват, че Т-клетките при хората, заразени с вариантите на коронавируса, напълно разпознават основните разновидности, идентифицирани във Великобритания, Република Южна Африка и Бразилия", каза ръководителят на изследването Андрю Ред от института, който преподава и в медицинското училище на университета "Джонс Хопкинс".

Учените са анализирали кръвни проби от 30 души, възстановили се от COVID-19 преди появата на новите, по-силно заразни разновидности. В тези проби те са идентифицирали специфична форма на Т- клетките, активна срещу коронавируса и са наблюдавали как тези Т- клетки реагират на вариантите от Великобритания, Република Южна Африка и Бразилия, допълни БТА.

Оказало се, че Т- клетките напълно разпознават всички изследвани досега мутации на варианта и реакцията им не отслабва. Резултатите потвърждават тези от предишни изследвания, които също указваха, че защитата от Т-клетките не се повлиява от мутациите.

Изследователите от американския институт подчертават, че са нужни по-мащабни изследвания, които да потвърдят резултатите. Необходимо е да продължи и наблюдението за варианти на коронавируса, които заобикалят защитата и на антителата, и на Т-клетките, каза Ред.

Резултатите от изследването са приети за публикация от "Оупън форум инфекшъс дизийзис", но все още не са преминали независима оценка.
Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция