25 Ноември, 2024

Антоний Гълъбов: Политиците не знаят какви ще бъдат последиците от импийчмънт на президента

Антоний Гълъбов: Политиците не знаят какви ще бъдат последиците от импийчмънт на президента

Антоний Гълъбов

Политиците не знаят, какви ще бъдат последиците от импийчмънт на президента. Това каза за Радио „Фокус“ политологът доц. Антоний Гълъбов, по повод установените от прокуратурата доказателства за съпричастност към престъпна дейност на президента.

Той обясни, че за да се стартира процедурата, е необходимо сериозно мнозинство в парламента от народни представители, които да са убедени в предоставените доказателства.

"Обвинението се повдига по предложение най-малко на една четвърт от народните представители и се поддържа от Народното събрание, ако повече от две трети от народните представители са гласували за това", глас текстът от основния закон.

Гълъбов добави, че липсата на тълкувателно решение на Конституционния съд относно образуването на досъдебно производство срещу държавния глава и дефинирането на „държавна измяна“ са спирали действията срещу президенти досега в най-новата ни история.

“Ние сме имали и предишни случаи, в които е имало сериозни съмнения или за нерегламентирани действия, или за неща, които биха могли да бъдат окачествени като нарушение на Конституцията. Но липсата на ясна дефиниция за това най-вероятно е препятствала желанието да бъдат продължени подобни стъпки. Спомням си втория мандат на президента Първанов, например, когато имаше съвсем ясно изразена политическа воля от партия ГЕРБ да тръгне към процедура на преждевременно отстраняване на държавния глава. Аз смятам, че ако Конституционният съд даде ясни отговори на поставените въпроси от главния прокурор, това ще структурира по някакъв начин разговора“ допълни политологът.

Антоний Гълъбов каза още, че процесът по импийчмънт не минава през прокуратурата, а през Народното събрание. Той уточни, че решението за отстраняване от длъжност на президента се взима само от Конституционния съд.

Въпросният текст гласи: "Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента или вицепрезидента в едномесечен срок от внасянето на обвинението. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват."
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.