25 Ноември, 2024

България казва "да" на Тирана за ЕС, но "не" на Скопие

България казва "да" на Тирана за ЕС, но "не" на Скопие

Екатерина Захариева

„България на този етап не може да подкрепи преговорна рамка с РС Македония и в тази връзка провеждането на първата междуправителстнена конференция. Предложеният за приемане проект не отразява българските искания и не може да бъде подкрепен в настоящия си вид“, заяви на брифинг външният министър Екатерина Захариева, цитирана от БГНЕС.

Днес се проведе видеоконферетно заседание на министрите на външните работи на страните-членки на ЕС. На него бе разгледана и точката „Разширяване“.

„България може да одобри преговорната рамка с Република Албания, защото са изпълнили голяма част от условията, които бяха поставени през март“, каза Захариева.

Тя е запознала колегите си външни министри от ЕС с двустранните разговори между София и Скопие и изказа благодарност за помощта, която е оказал Берлин.

„Позицията на България се основава върху рамковата позиция на парламента. Повече от една година тя е известна в публичното пространство, включително и на колегите от Македония. Шест месеца по-рано тя е съобщена и по време на междуправителствената конференция“, припомни Захариева.

България настоява в преговорната рамка да залегнат три условия: 1. придържането към формулата за езика от 1999 г. и потвърден от Договора за приятелство и добросъседство; 2. пътна карта за изпълнение на Договора от 2017 г.; 3. много ясен и изречен текст, че няма да се поддържат претенция за македонско малцинство в България.

„Все още тези условия не са включени в проекта за преговорна рамка“, подчерта Захариева.

Министър Захариева посочи, че не е постигнат осезаем напредък при изпълнението на договора за приятелство и добросъседство, който двете държави подписаха преди 3 години на 1 август 2017 г.

Тя отново подчерта, че българското правителство е отворено за разговори и призова македонските власти да се стремят да изпълнят условията вместо да си губят времето в антибългарски кампании. Външният министър припомни, че само за последните няколко години е имало най-малко три такива кампании. Захариева заяви също така, че едно от основните условия за страните, които кандидатстват за ЕС, е да нямат отворени въпроси със своите съседи, защото те отслабват ЕС. Ако има нерешени въпроси, това няма как да направи ЕС по-силен, добави още Захариева. /БГНЕС
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.