23 Ноември, 2024

Борец за свобода или агент на ФСБ - за двойния образ на Павел Дуров и мрежата му Telegram

Борец за свобода или агент на ФСБ - за двойния образ на Павел Дуров и мрежата му Telegram

Павел Дуров, снимка: TechCrunch Disrupt Europe

Юрий Кобзар, Униан

Има разпространено мнение,  че основателят на мрежата Telegram Павел Дуров се бори за интернет без цензура. Но действията му показват друго.

Основателят на популярния месинджър Telegram, който беше задържан във Франция, има противоречива репутация. За мнозина той е символ на свободолюбие и нетърпимост към цензурата. Според други Дуров е един от най-успешните проекти на руската ФСБ, с която вероятно и до днес е в тясно сътрудничество. Британският The Telegraph се опита да състави портрет на този човек, за да изясни как той се озова във френски затвор за временно задържане.

Ранните му години и създаването на "Вконтакте"

Дядото и бабата на бъдещия основател на Телеграм са сред десетките милиони руснаци, преследвани от Иосиф Сталин. По-точно дядото е изпратен в един от печално известните лагери на ГУЛАГ.

Павел Дуров е роден през 1984 г. в Ленинград (днес Санкт Петербург), в семейство на руснаци и украинци. Но семейството му явно не е било от случайните, защото по-голямата част от детството си Павлик  прекарва в италианския град Торино, където е работел баща му.

По времето когато семейството му в крайна сметка се връща в Русия, пада желязната завеса и Дуров е приет в един от хуманитарните факултети на Санктпетербургския държавен университет. По време на пребиваването си там той започва да черпи вдъхновение от Силициевата долина и от успеха Facebook, особено след като се научава да пише програмни кодове.

След дипломирането си той създава социалната мрежа ВКонтакте (през 2006 г. – б.р.), по подобие на американския Facebook. ВКонтакте бързо става най-популярната социална платформа в страната. Самият Дуров описва онова време като "либертариански рай" на все още нерегулирания интернет пазар в Русия към тогавашния момент.

Но през 2011 г. ситуацията се променя.  Дуров разгневява  Кремъл с отказа си да се подчини на искане за блокиране на дейността на опозиционни групи във "ВКонтакте" на фона на масовите улични протести през този период.

Загубата на контрол над "ВКонтакте" и бягството от Русия

Отношенията на Дуров с властите продължават да се влошават. Правят се обиски в дома му и през 2014 г. той решава да напусне Русия. Именно по онова време е уволнен от длъжността генерален директор на "ВКонтакте" след публичен отказ да предаде на руските спецслужби данни на потребители и да блокира профила на опозиционера Алексей Навални.

Малко преди да емигрира той получава гражданство от островната държава Сейнт Китс и Невис, след като е инвестирал 250 000 долара в захарната промишленост на тази карибска страна.

През 2021 г. при подозрителни обстоятелства се сдобива с френско гражданство, макар че през цялото това време живее предимно в Дубай, където получава и паспорт от Обединените арабски емирства.

Казват, че Дуров води аскетичен начин на живот, избягва консумацията на месо, алкохол, кофеин и захар. Няма семейство. Но в действителност е трудно да се каже кой всъщност е Дуров – той рядко дава интервюта и не разкрива подробности за живота си в социалните мрежи.

Какво не е наред с Telegram

Създаденият през 2013 г. месинджър Telegram стана основен проект за Дуров след загубата на контрол над "ВКонтакте". Това приложение получава похвали и критики практически за едно и също нещо.

То работи чрез сложна мрежа от международни сървъри и подставени компании, за да се изолира от регулации и държавна намеса.

Конфиденциалността е от първостепенно значение – тя предлага на потребителите безопасна размяна на съобщения и провеждане на разговори, възможност  за създавана на "групи" за общуване до 200 000 души или "канали" за публикуване на съдържание за неограничен брой последователи. Въведена е и функция за самоунищожаване на „Секретен чат". През 2015 г. Дуров излезе с твърдение, че от момента на основаването на Telegram "не сме разкрили нито един байт данни на потребители пред трети лица, включително правителствени чиновници".

Защитите на приложението го направиха полезен източник на новини в онези части на света, където е наложена цензура, и важен инструмент за продемократични активисти, живеещи в репресивни режими - например в Иран и Беларус.

Но Telegram има и тъмна страна, тъй като функциите за конфиденциалност и анонимност превръщат платформата в сигурно убежище за престъпници. Изследователи предупреждават, че Telegram е широко разклонена екосистема за незаконно и свързано с насилие съдържание, включително ултрадесни конспиративни теории, екстремизъм, тероризъм и жестоко отношение към деца.

Преди да заеме по-твърда позиция срещу свързаното с тероризъм съдържание през 2019 г. – след  смъртоносния терористичен акт на Лондонския мост, Telegram беше любимата платформа за групировките на Ислямска държава. Но експертите предупреждават, че това приложение остава разсадник за пропаганда.

След нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври терористите са го използват за разпространяване на свое съдържание.

Telegram и "руският мир"

Ще добавим какво пропусна да каже The Telegraph. Месинджърът на Павел Дуров стана една от основните платформи за  разпространяване на антиукраинско съдържане от Русия. В него функционират свободно хиляди публични канали, чиито автори откровено призовават за унищожаване на държавата Украйна и за геноцид над украинския народ, а освен това събират пари за подпомагане на руската окупаторска армия . Става дума за канали на групировки като "ДШРГ Русич", които не скриват неонацистката си идеология.

Украински представители нееднократно са заявявали, че администрацията на Telegram игнорира сигналите на украинската държава по отношение на антиукраинското съдържание.

Въпреки че в публичното пространство е създадена репутация на Дуров  като борец срещу цензурата и диктаторите, в действителност неговата платформа често е правила отстъпки пред диктатурите и е отстранявала опозиционно съдържание. Така беше например с Иран и с Индонезия. Администрацията на Telegram наложи ограничения на руския опозиционен канал "Путь домой" („Път към дома“), който е рупор на движението на съпругите на руските войници и призовава Кремъл да прекрати войната. Известни са и многобройни случаи на блокиране на малки опозиционни канали, свързани с регионални активисти в Русия.

Следва да напомним също, че през април Telegram блокира чат-ботове на СБУ и ГУР (Службата за сигурност и Главното управление на разузнаването на Украйна – б. р.), чрез които украинците можеха да подават сигнали за руските окупатори. Едва денонощие по-късно чат-ботовете бяха отблокирани, вероятно заради американски натиск. При това аналогични руски чат-ботове, включително фалшиви – представящи се за украински – продължиха да работят свободно.

Превод Faktor.bg

Сподели:

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление