"Демократична България” е обезпокоена от нарастващото напрежение, създадено от Руската федерация по границите на Украйна. Недопустими са опитите на Кремъл да постави под съмнение законното право на България и на другите страни от Централна и Източна Европа да взаимодействат със съюзниците си от НАТО за гарантиране на своята национална сигурност. Провокативните изявления на руския външен министър представляват ескалация в стратегията на неговата страна за връщането на сферите на влияние в Европа. Това се казва в Декларация на "Демократична България" по повод кризата Русия-Украйна.
Вижте пълния текст на позицията на демократите:
Декларация на “Демократична България”“Демократична България” е обезпокоена от нарастващото напрежение, създадено от Руската федерация по границите на Украйна. Недопустими са опитите на Кремъл да постави под съмнение законното право на България и на другите страни от Централна и Източна Европа да взаимодействат със съюзниците си от НАТО за гарантиране на своята национална сигурност. Провокативните изявления на руския външен министър представляват ескалация в стратегията на неговата страна за връщането на сферите на влияние в Европа.
“Демократична България” подкрепя позицията на българското правителство, което твърдо отхвърли подобни ултиматуми. Суверенно наше право е да избираме геополитическата си ориентация. България отдавна ясно и еднозначно е избрала да членува в НАТО и в Европейския съюз. Мирният изход от сегашната криза, постигнат по дипломатически път, несъмнено е в интерес на всички европейски страни. Той обаче не може да стане за сметка на възникването на членове втора категория в НАТО, между които и България.
Не сферите на влияние, а спазването на международното право и на човешките права е солидният фундамент, върху който може да се гради архитектурата на европейската сигурност. Върху нея посегна Кремъл и с незаконната анексия на Крим през 2014 г., и с продължаващата окупация на части от Грузия и Молдова.
Напрегнатата обстановка в региона на Черно море през последните години налага включването на въоръжените ни сили в обща система за сигурност в Източния фланг на НАТО. Участието в него ни дава възможност да гарантираме националната сигурност по начин, който изключва всякаква агресивност.
Необходимостта от по-близко стратегическо сътрудничество със съюзниците се дължи и на факта, че управлението на ГЕРБ остави българските въоръжени сили с недостатъчен военно-технически капацитет и висока степен на зависимост в критични системи от Русия, констатирани в последния доклад 1 по изпълнение на Програма 2020 за отбранителни способности, който поставя под съмнение способността ни да участваме пълноценно в колективната отбрана на НАТО въпреки безспорния професионализъм на нашите военнослужещи.
Очакваме Народното събрание да постави като сериозен приоритет развитието на отбранителните ни способности, развитието на отбранителната ни индустрия и задълбочаването на участието на въоръжените ни сили в силите на НАТО, с акцент гарантиране на сигурността на България. България може много повече именно в НАТО и в ЕС. Това ще е и нашият принос в предложенията на НАТО за деескалиране на напрежението, създадено от действия на Русия последните години – мерки за възпиране, надеждна отбрана и диалог с Русия по план за намаляване на напрежението.
“Демократична България” настоява страната ни да не бъде изключена от консултациите по следващата Стратегическа концепция на НАТО и от дискусиите за всеобхватно предно разполагане на сили в Източна Европа, развитието на технологиите, тероризма и хибридните заплахи, киберсигурността, предизвикателствата от възхода на Китай, използването на Космоса – все теми от визията за НАТО 2030. Няма да приемем, когато цялата общност на свободните страни от НАТО и ЕС оценява развитието от последните седмици като най-голямото предизвикателство към сигурността в Европа от края на Студената война, у нас да се подценява риска и да се блокира участието на България в консултациите между съюзниците по ключови за сигурността ни въпроси.
Напрегнатата ситуация в Черноморския регион, предизвикана от политическите и военни действия на Русия, не е повод нито за излишна паника, нито за непростимо лекомислие. Длъжни сме да проявим държавническа мъдрост и зрялост, опрени на незаменимата ни принадлежност към НАТО и Европейския съюз.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.