Ако въпросът за присъединяването на Украйна към НАТО изчезне от дневния ред, страната ще се защитава от руската заплаха с всички възможни средства.
Това каза в интервю за Униан дипломатът и бивш министър на външните работи на Украйна Володимир Охризко.
Той коментира темата във връзка с изявлението на специалния представител на президента на САЩ за Украйна и Русия – Кийт Келог, който смята, че шансовете на Украйна отново да има ядрени оръжия са „някъде между малки и нулеви“.
Дипломатът посочи, че украинската страна не е съгласна с прекратяване на войната на всяка цена – тоест за сметка на самата Украйна.
Същевременно той отбеляза, че който има по-силна нервна система, печели в преговорите:
"Що се отнася до ядрените оръжия, налице са всички необходими условия да имаме поне "мръсни" ядрени оръжия в ръцете си. Това не е същото, което притежават в момента САЩ и Русия, но може да бъде възпиращ фактор. Отвъд границата (визира Русия – б.р.) се вбесяват, но ние трябва да мислим за своята сигурност."
Припомняме, по-рано президентът Володимир Зеленски заяви, че без гаранции за сигурност Украйна ще трябва да помисли за връщане на ядрените оръжия.
Наскоро той коментира, че алтернатива на присъединяването към НАТО може да бъде връщането на ядрени оръжия и ракети в страната заедно с финансова и военна подкрепа от Запада.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Кметът на Истанбул от ареста: Ще заличим това черно петно върху нашата демокрация, няма да се огъна
Най-големият политически съперник на Ердоган беше арестуван дни преди да бъде обявен за кандидат в президентската надпревара. След масови протести в негова защита полицията арестува 323 души.
Трима убити след атака над Киев: Зеленски призова за нови решения и натиск към Москва за спиране на войната
„Необходими са нови решения и нов натиск върху Москва, за да се сложи край на тези удари и на тази война“, написа украинският президент в социалните мрежи
WSJ: Шанс за тайм аут, но украинците не вярват на Русия за примирието
Путин използва всяка пауза във войната, за да укрепи позициите си. Примирията послужиха за укрепване на руските паравоенни групи, оказване на натиск върху Украйна и Запада за политически отстъпки или продължаване на атаките, докато Киев беше ограничен от международни призиви за сдържаност