25 Ноември, 2024

Илияна Йотова като Нострадамус: Прогнозирам, че антикорупционният закон няма да проработи

Илияна Йотова като Нострадамус: Прогнозирам, че   антикорупционният закон няма да проработи

Едва ли не се размахваше пръст, но това не е само към г-н Радев, а едва ли не към цялата институция

 Вицепрезидентът Илияна Йотова се вживя в ролята на нов Нострадамус. С вдъхновението на средновековния пророк тя направи прогноза, че   антикорупционният закон няма да проработи. А нямало да доведе и до справедливост. 

"Ще направя прогноза в края на 2017 г. и ще кажа, че антикорупционният закон няма да проработи и то не заради вот на недоверие, а защото съдържа текстове, които ще доведат до взаимно блокиране на институциите и ще започнат дела на хора, които ще пострадат от него. Този закон няма да доведе до справедливост". Това каза Илияна Йотова в интервю за предаването „Годината на бързи обороти“ по БНР.

Дела могат да се започнат, разбира се, но това не може да бъде избегнато, по който и закон да се бори корупцията, дори самата Темида да е дошла да го изкове. Г-жа Йотова би трябвало да го знае.   

„За мен 2017 г. беше преди всичко година на работа и удовлетворение. Война между институциите няма, като категорично мога да кажа, че нашата институция не води война с никой. Протегнахме ръка още от самото начало на мандата си за това да има национален консенсус по решаването на различните въпроси. И някъде срещнахме разбиране, някъде – не. Имаше и остра размяна на реплики, но се надявам да са се направили изводите“, каза още тя. Да се надяваме, че си дава сметка-това просто не е истина. 

Йотова уточни, че още на първия Консултативен съвет на президента всички политически партии са подчертали важността на няколко приоритета на България - външната политика, сигурността, предстоящото Европредседателство, антикорупционният закон и др. „За съжаление, много малко след това се оказа, че това, което е говорено на това заседание, си е останало там затворено. И знаете каква е съдбата на втория и третия съвет. Но срещнахме разбиране за външната политика и председателството, а това не е малко“, каза още тя, цитирана от "Фокус".

По думите й няма как да се скрие, че през годината са припламвали искри. Но вината за това не е президентството, разбира се. Сакън, другите са виновни.

„Едва ли не се размахваше пръст, но това не е само към г-н Радев, а едва ли не към цялата институция. Искат да ни кажат, че ние си имаме конкретни правомощия и нямаме право да взимаме отношение по политически въпроси. Това не е нормално – всеки един от нас е политик, вижда какво става и е поел някакви ангажименти към българските граждани. И ние си ги спазваме, а на когото не му хареса, си е за негова сметка“, каза още вицепрезидентът. Йотова уточни, че в крайна сметка се е оказало, че президентът е бил прав, когато е наложил ветото върху мораториума за нови лекарства. „Но, за съжаление, трябваше за две седмици се извърви този път и буквално да се изгаврят с хората, които имат този проблем, за да се стигне там, откъдето започна всичко“, обясни тя. Една теза, която сякаш е измислена от самия Решетников.

„За тази една година това, което виждам, е много малко обществена дискусия по изключително важни проблеми, които засягат всеки един от нас като българин. Вчера се опитах за себе си да дам отговор на въпроса кой е онзи закон, приет от новото Народно събрание, който действително решава проблеми на българските граждани – било то по отношение на икономическо развитие, било то финансова стабилизация и изобщо някакъв тип просперитет. И днес в края на 2017 г., ако погледна европейските класации, виждам, че България пак е на последните места и на първи по отношение на ниски доходи например“, каза още Йотова. Без да я интересува, че вината за това без никакво съмнение е в партията, на която тя беше активист, същата, която издигна кандидатурите на нея и Румен Радевд. 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.