23 Ноември, 2024

Към момента са задържани 12 души за изборни нарушения

Към момента са задържани 12 души за изборни нарушения

снимка: БГНЕС

Това стана ясно по време на брифинг на МВР, ДАНС и Прокуратурата

42 сигнала са постъпили в МВР до днешна дата. Към момента са задържани 12 лица за изборни нарушения. Това заяви на брифинг Мирослав Рашков, директор на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) и член на Националното междуведомствено звено, създадено по повод предстоящите на 27 октомври 2024 г. предсрочни избори за 51-во Народно събрание, предаде репортер на БГНЕС.

Рашков отбеляза, че МВР е започнало подготовката за изборите още в края на август.

Ваня Стефанова, завеждащ Първи специализиран отдел във Върховната прокуратура (ВП) и член на Националното междуведомствено звено, подчерта, че основната функция на това звено е да координира дейността на трите институции – ДАНС, МВР и Прокуратура, в противодействието на посегателства, свързани с изборния процес

„По места в областите се създават и областни звена, в които влизат окръжния прокурор, директорът на ОДМВР и съответния териториален директор“, каза тя и посочи, че Националното междуведомствено звено функционира от 27 септември до един месец след обявяване на резултатите от изборите.

По думите ѝ какъвто и сигнал да постъпи в прокуратурата, той се обработва с максимална бързина и срочност. Досъдебните производства се обработват в срок до 7 дни.

Ако бъде установено, че лице, което е кандидат за депутат, е извършило престъпление и/или посегателство върху изборните права на гражданите, максимално бързо се уведомява главният прокурор, който следва да уведоми ЦИК.

„Към настоящия момент има образувани 28 досъдебни производства в прокуратурата. Постъпилите сигнали в прокуратурата са 31“, съобщи Стефанова./ БГНЕС
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес