27 Ноември, 2024

​Най-младият реформатор: Започвам война с троловете в интернет

​Най-младият реформатор: Започвам война с троловете в интернет

Лидерът на АБВ хвърля мост не към партньорите си в управлението, а към левицата

При всички случаи Реформаторите ще имат свой кандидат за столичен кмет, но в някои от смесените райони ще си партнираме с ГЕРБ, казва пред Faktor.bg депутатът от ДБГ Антони Тренчев

Интервю на Косара Белниколова

- Г-н Тренчев, в кои райони може да си партнирате с ГЕРБ на местните избори, за да разбиете статуквото?

- РБ на всички места ще излъчи свои кандидати за кметове и общински съветници, които ще са конкуренти на кандидатите на ГЕРБ . В някои от смесените райони също ще издигнем. Но ще има и такива, в които нито РБ, нито ГЕРБ ще могат самостоятелно да пробият статуквото на ДПС и БСП и затова ще си партнираме.

- Кой би могъл да е вашият кандидат за кмет на София?

- При всички случаи РБ ще има свой кандидат за столичен кмет – все пак над 100 хил. души ни подкрепиха в София на местните избори и те трябва да имат за кого да гласуват. Още не са обсъждани имена, но ще се стигне до приемлива и за партиите от РБ, и за избирателите ни кандидат. Знаете, че именно „Движение България на гражданите“ излезе с идеята за единна регистрация на РБ на предстоящите избори и аз съм сигурен, че Блокът ще приеме този подход, вече има такива индикации, и чрез този подход ще направим пробив на местните избори.

- Може ли да се създаде напрежение в Реформаторския блок заради местния вот?

- Не, тези заклинания ги слушаме от месеци, но видяхме, че са „опорни точки“. Хората виждат, че РБ работи добре и качва доверие, а парламентарната група е единна и успешно отстоява предизборната ни програма.

- Как ще коментирате искането на АБВ за оставка на министрите Ненчев и Митов?

- Като стягане на електората на АБВ за местните избори чрез приятелски огън по РБ. Г-н Първанов кара по „опорните точки“. Редно е тези неща да се обсъждат в предвидения в коалиционното споразумение формат – Съвет за развитие, а не през медиите. Като се клати лодката, в която сме всички, е опасно, защото може да се обърне. А от нестабилност на правителството интерес имат БСП и ДПС. Така че, вижте какво се получава, според мен – лидерът на АБВ хвърля мост не към партньорите си в управлението, а към левицата.

- Какво показва демонстративното напускане на „Атака” от Консултативния съвет по национална сигурност при президента?

- КСНС взе решения, свързани със сигурността и стабилизирането на българските отбранителни способности, както незабавно, така и за 10 години напред. Напускането според мен не е държавническа позиция – пред България международният тероризъм, т.нар. чуждестранни бойци, близостта до критични точки на конфликти, „Ислямска държава“, миграционният натиск и т.н. поставят предизвикателства за нашата сигурност, които трябва да се решават от политическите сили заедно, в перспектива, а не с ултиматуми и напускане.

- Кои са най-належащите реформи в армията?

- Според РБ България трябва да има ясна програма за повишаване на отбранителната способност, част от която да са реформите в армията, и на база на тази програма да се увеличат и средствата, съгласно нашите евро-атлантически ангажименти. Това е процес, който ще започне веднага и ще продължи през годините. РБ поставя сигурността над всичко и затова настояваме програмата за отбранителната способност да влезе много бързо в МС и в Народното събрание. РБ упорито търси политическо съгласие по тази тема, защото пряко засяга живота и сигурността и на гражданите, и на държавата.

- Може ли да се говори за напрежение в управляващото мнозинство, какви са факторите за това?

- Не, категорично. Има различни гледни точки, но мнозинството е стабилно и това се отчита от всичките ни партньори навън.

- Ще получи ли България зелена светлина за влизане в Шенген, по време Съвета по вътрешните работи на ЕС, който ще се проведе през юни? Какво още трябва да бъде направено като реформи в съдебната система и вътрешния ред?

- По отношение на Шенген знаете, че вицепремиерът Меглена Кунева прави десант по всички европейски страни, особено там, където има изразено някакво особено мнение, за да се докаже готовността на България за членство. Още повече, че това е вписано и в Договора ни за присъединяване към ЕС, подписан преди 10 години, според който членството в Шенген е безусловно. Ние сме против да се обвързва с напредъка по Мониторинговия механизъм по правосъдие и вътрешен ред, защото България изпълнява отдавна всички технически изисквания за Шенген. А че трябват промени в съдебната система – да, факт е. РБ спечели доверието на избирателите точно с идеята за дълбока съдебна реформа. Конкретно предстои да се внесе нов Закон за съдебната власт, за електронното правосъдие, за детското правосъдие на по-следващ етап, с което активно се занимава Димитър Делчев от нашата парламентарна група, да се раздели ВСС на две колегии – прокурори и съдии, да се постигне парламентарно съгласие за промени в Конституцията. Това са големите задачи пред нас и през тези съдебна и конституционна реформа ще се консолидира обществото, според мен.

- Какви са конкретните мерки и законодателни инициативи, които смятате да направите като представител на РБ в Парламента?

- Аз активно участвах като вносител по Законите за изменение и допълнение на Закона за държавната администрация и Закона за държавния служител, с които внесохме изискването за конкурси за заемане на позиции в публичната администрация, за висше образование степен “магистър” за всички висши служители. Изключително важна стъпка за гарантирането, че добре образовани и компетентни хора ще заемат висшите длъжности в страната.

Също работих и по изменението на Закона за акцизите и данъчните ставки, в резултата на който се очакват сериозни допълнителни постъпления в бюджета.

Старая се да бъда деен и в контрола на министрите и тяхната работа. В рамките на парламентарния контрол имах въпроси към различни министри за лекарствената политика, за финансовите корекции по ОП „Околна среда“ и за стратегията за развитие на педагогическите кадри, защото за мен политиките в сферите на образованието, здравеопазването и опазването на природата са много важни. Много важно е за мен да бъдем стриктни към изпълнителната власт, особено и към “нашите” министри, към тях даже сякаш сме най-строги.

В момента работя по въпроса за интернет троловете, както на партийно така и на корпоративно ниво. Провеждаме редица срещи, другата седмица ще има и кръгла маса по темата, в която ще вземат участие хора от ИТ бранша, политици, блогъри, собственици на сайтове с форуми и сайтове за онлайн търговия, за да се опитаме да изкристализираме решение на този проблем с троловете. От реакциите през последните седмици е видимо, че това е тема на българското общество и ние сме длъжни да потърсим решение.

Сподели:
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа

Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа

Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев:  Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън