Интервю на Стойко Стоянов
- Г-н Гълъбов, има ли опасност политическото говорене след атентата срещу Ахмед Доган да прерастне в етническо напрежение?
- Въпреки че този акт на насилие няма нищо общо с етническия признак, още първите реакции на ДПС бяха в тази посока и то не само за етническо, но и за религиозно посегателство. Без съмнение усиленото политическо говорене адресира този акт по съвсем друг начин. Рисковете са свързани преди всичко със социалната изолация на турското и мюсюлманско население. Там където съществува по-висока степен на социална изолираност, това говорене отеква по съвсем различен начин. Същественият проблем е във възможността да се внуши на определeни групи български граждани, че този акт на насилие срещу Доган е ориентиран срещу тях. Още първите реакции бяха насочени в тази посока.
- Лютви Местан обяви, че езикът на омразата е истинският атентатор, към българите ли са отправени тези стрели?
- Смятам, че езикът на омразата има много повече измерения, отколкото само етнически и религиозни. Но големият въпрос е в това, че наистина първата реакция беше ориентирана към говоренето за етнически и религиозни общности, нещо което няма никакви реални основания.
Що се отнася до първите изявления на новия лидер Лютви Местан, да ги приемем като естествена емоционална реакция на създалата се ситуация и на несигурността, в която се намираха по-голямата част от делегатите. По- важното е, че на следващия ден на брифинга на ДПС бяха казани две важни неща от тази гледна точка: Първо, че липсва доверие към българските държавни институции и че има опит за подмяна на квалификацията на извършеното престъпления. И на второ място, че европейските институции трябва да се намесят, за да вкарат, както казва Греъм Уотсън, България в правия път. Без всякакво съмнение този начин на интерпретиране на ситуацията не помага за решаването на проблема.
- Атентатът ясно показа, че в турската общност има насъбрало се напрежение, то не е ли провокирано точно от модела „Доган” - България се разви и демократизира, а ДПС се капсулира и тоталитаризира?
- Без всякакво съмнение всички политически партии носят отговорност за това, в което се разви ДПС и това е така още от времето на Великото народно събрание. За съжаление този модел беше резултат от мълчаливо споразумение между основните политически сили.
- Има ли шанс политиците да поискат нов прочит на този опасен модел?
- Големият въпрос е в доверието. Онова, което липсва сред избирателите на ДПС към другите политически формации е именно доверие. Освен доброто желание на партиите да влязът в тези райони и да предложат собствената си гледна точка, за съжаление голямата липса на доверие и насаждането през годините на усещане за несигурност, работят срещу подобно политическо нормализиране на ситуацията.
- Защо турският етнос няма доверие на другите политици?
- Става дума за специфика на регионално и местно ниво, което остана много слабо познато от част от българския политически елит. Винаги съм изразявал съжалението си, че дясната част от политическия спектър в България винаги е адресирала посланието си към градското население и то към големите градове, и е смятала по някакъв начин, че малките населени места и всекидневния живот на хората са по-скоро въпрос на леви политики. На свой ред БСП винаги старателно е спазвала границите на влияние на ДПС, така че в избирателните райони, където е имало голяма концентрация на вот в подкрепа на ДПС, те останаха почти единствената политическа сила. Трябва да мине много време, за да се нормалицира тази ситуация.
- Заради атентата на заден план остана излизането на Доган от политиката, да го приемем ли това за реално?
- Всъщност, какво точно се случва там, ще можем да разберем още от първите действия на новото ръководство в Народното събрание. Но аз не очаквам сериозна промяна в политиката на тази партия. Така че дори Доган да не е вече оперативен председател на движението, промяна трудно ще се случи. През последните 2 години господин Местан беше реалният изпълнител на политиките, а и самият Доган винаги е казвал, че има по-важна работа от това да бъде в парламента, че се занимава с големи проекти, че движи бизнес...
- В доклада си Доган настоява Европейският съюз да разработи нова стратегия за защита на малцинствата, когато националните държави не могат да се грижат за тях, как да разчетем това искане?
- Интерпретациите могат да са различни. Бих предпочел подобни идеи просто да си останат в доклада на Доган. Защото подобна идея на този етап няма пространство в ЕС и тя не би могла да бъде обсъждана сериозно. Съвсем друг въпрос е, че този модел, който наричаме етнически в България сам по себе си не гарантира интеграция на различните общностти и ДПС е много ярък пример в това отношение. От друга страна, не трябва да забравяме, че ДПС е политическата партия, участвала най-дълго в изпълнителната власт на България в годините на прехода – 10 от изминалите 23 г. Освен това, тя е била във всички народни събрания. Толкова плътно присъствие в законодателната власт и най-дълго присъствие в изпълнителната власт, и въпреки всичко виждаме изключително сложните проблеми пред големи групи население. Вижда се, че самото ДПС не е доказателство за ефективна политика на социална интеграция.
- Как да тълкуваме критиките на Доган към Турция?
- Това е отговор на една променена позиция на Република Турция по отношение на директните контакти с Доган. Би могло да е и израз от липсата на пряк контакт, но със сигурност не приемам, че е добрият подход на отношенията с Турция в момента.
- С новата лидерска визия какви са преспективите на ДПС за участие във властта след изборите?
- Със сигурност лидерската смяна ще предаде повече гъвкавост на ДПС и ще облекчи разговори и преговори за евентуално взаимодействие. Местан в това отношение е по-предпочитаният лидер за водене на преговори.
- Възможен ли е модел ДПС+СДС+НДСВ?
- Ще се пробват всякакви модели. Свидетели сме на изключително бурно политическо инженерство. Така че вариациите ще продължат да се умножават в оставащите до изборите дни.
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация