Днес народните представители заседават извънредно, за да гледат промени в три закона. И този път, както напоследък става, опозицията реши да влезе в ролята на съдник, обвинявайки управляващите, че отново не са в час какво ще правят по време на извънредното положение и след това.
"Знаят ли какъв спешен Закон за извънредното положение ще гласуват днес", контрира управляващото мнозинство лидерът на БСП Корнелия Нинова.
"Чели ли сте го и знаете ли, че законът ви влиза в сила от 1 януари 2022 г., с изключение на параграфи 5 и 10. Значи не може парламентът да се събере да се отправят актуални въпроси за хората, които са затворени и да питат как ще плащат сметки, но може парламентът да се събере извънредно за много спешен закон, който ще влезе в сила на 1 януари 2022 г.", каза Нинова и обяви, че ако предложението бъде отхвърлено, каквито са нейните очаквания, има друг законен механизъм за провеждане на контрол.
"Това са парите на хората - заемът от 10 млрд.лв. ще го плащат хората от техните данъци и парите трябва да са предназначени за тях", каза още Нинова.
"Извънредното положение не е безконтролно положение. Изглежда у нас напоследък е модерно да се цитират различни философи. Имаме много хубава българска приказка: "Свестните у нас се смятат за луди", цитира лидерът на БСП стихотворението "Борба" на Христо Ботев. А председателят на парламента Цвета Караянчева даде аргументи, че сегашният парламентарен контрол, който е писмен, е ефективен.
"Основният проблем е, че не ни дават по телевизията, но да не подценяваме пандемията. Вие имате нужда да използвате парламентарната трибуна, но имате всички права да правите законопроекти и сега. Предлагам да давате повече гледни точки по вашата телевизия", каза Караянчева. От БСП пък й отговориха, че сега по телевизията са само техните министри.
Валери Жаблянов от БСП не отстъпи и бе категоричен, че "това в момента е управленски контрол". "Вие искате да ограничите парламентът да говори, тогава ще говори друг. Не можете да изпълните поръчката, парламентът ту да не работи, ту да работи, но той ще работи, защото така пише по Конституция", каза левият депутат и призова да бъде възстановена пълноценната дейност на българския парламент.
От левицата са внесли предложение за промяна в правилата за работата на Народното събрание по време на извънредното положение. В момента парламентарният контрол е писмен.
Заместник-председателят на Народното събрание от "БСП за България" Кристиан Вигенин посочи, че писменият контрол се е показал като неефективен. По думите му над две трети от внесените въпроси са свързани с извънредното положение. Не е нормално правителството, министър-председателят да ни информират напоително за различни аспекти на извънредното положение през извънредни брифинги по различни телевизии, а да не идват тук в парламента да предоставят информация за това какво се случва в държавата и какво предстои, коментира той.
Предлага се той да бъде в петък от 9 до 14.00 часа, като регистрацията да започва един час преди началото на заседанието и при изслушването на отговорите в залата да присъстват само народният представител, отправил въпроса или питането, и съответният член на Министерският съвет. В последните седмици бяха приети закони, които дават много широки пълномощия на изпълнителната власт, и е необходим контрол, посочи още Вигенин.
Колегата му Христо Проданов коментира, че при един министър и един депутат в залата, противоепидемичните мерки ще бъдат спазени. По думите му целта на извънредния режим на работа бил да се "запечата устата на опозицията". Проданов посочи, че има въпроси зададени от 26 март от народни представители от БСП, на които не е отговорено. Имало и въпроси от 4 април, на които също не е отговорено, а според правилника на Народното събрание срокът за отговор е седемдневен.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева го репликира, че не е прав. До 3 април има зададени 47 въпроса, от 4 до 14 април има 58 въпроса.
"До края на седмицата, до петък, ще си получите всички отговори на въпросите", заяви тя и призова да не се въвеждат в заблуждение българските граждани.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.