"Увеличихме програмата за енергийни помощи с 84 милиона. Още юни месец ускорихме ремонта на каскадата в Чаира и "Белмекен-Сестримо". Третотоо нещо, което направихме, ускорихме и завършването на българо-гръцката газова връзка, на половин цена от Азербайджан", съобщи пред бТВ Асен Василев, един от лидерите на "Продължаваме промяната" какво е предприело служебното правителство, за да облекчи натиска от високите цени на енергоносителите.
"Почти невъзможно е да се лицензира площадката на АЕЦ "Белене" при въведените нови условия. Затова най-евтиният начин е да се изградят допълнителни мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй", каза още той.
"Повишихме събираемостта на данъците и за 4 месеца в бюджета се появиха 2 милиарда, за година това биха моогли да бъдат 8 милиарда. Това са две магистрали "Хемус" открай докрай, да си оправим училищата, боолниците, инфраструктурата и да ни останат за други приоритети. Дясна мярка е да не увеличаваме данъци и дефицити, която обаче може да ни даде възможност да налеем в социална сфера, здравеопазване, да увеличим пенсиите. Освен това трябва да спрем кражбите, което, в интерес на истината, е по-голямото перо. Другото важно нещо, когато се спре торорът над малкия бизнес, той започва да мисли как да работи поо-дообре, как да изнася. Ние постигнахме 10% растеж, което не се е случвало от над 30 години" - така той отговори на въпроса какви са "десните мерки", с които ще бъдат реализирани "леви цели".
По думите му, по различните мерки на бизнеса са отпуснати 550 милиона като компенсация за пандемията, дадоха се пари за пенсии, за образование, но се намали бюджетния дефицит.
"Проблемът с пътното строителство е, че договорите да порочно направени. Нарушен е закона за обществените поръчки, направени са незаконни възлагания и независимо, че има пари, няма начин как да се плати на фирмите. Но пари има, трябва да се намери начин тези пари да стигнат до фирмите без да се нарушава закона", обясни той проблема с протестиращите работници от пътното строителство.
"Подготовката за влизането в еврозоната. Но, според мен, трябва преди това да се обсъдят плюсовете и минусите, как това да стане без да се вдигат цените. Ние не искаме промяна на решението за влизане в еврозоната или за отлагане, а просто да има информационна кампания. Същото искаме и за "Мариците" - да има плавен преход. Да се намери начин това да не стане шокоово, да се намерят варианти да се запазят работните места. Ние се подписахме, но в прав текст казахме на миньорите, че рано или късноо те ще бъдат затворени", обясни Василев.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"