Изпълняващата длъжността подуправител на БНБ, ръководещ управление „Банков надзор“ Нели Кордовска е изтеглила спестяванията си от Корпоративна търговска банка ден преди да постави банката под специален надзор.
Документи от банката показват, че Кордовска е изтеглила на каса над 64 хил. евро на 19 юни* 2014 г. Това е само ден преди БНБ да постави банката под специален надзор.
По това време Кордовска вече е изпълняваща длъжността подуправител на БНБ, ръководещ управление „Банков надзор“ тъй като титулярът по това време Цветан Гунев е отстранен от длъжност. Това разкрива l в свое разследване финансовият журналист Мирослав Иванов в блога си „Финансови смислици“.
С други думи, един ден преди да реши да спре всички операции в КТБ, Кордовска се е наредила на опашка на касата на банката и е изтеглила и
спасила всичките си спестявания
При това е доста спорно да се каже дали операцията се е случила в рамките на обичайното работно време на банката или специално за Кордовска касата е била приключена с удължено работно време.
Ако това не е пример за конфликт на интереси и за използване на служебно положение за търговия с вътрешна информация, какво ли трябва да е?
Същата Кордовска, след като е спасила собствените си спестявания от банката, в продължение на шест месеца остави хиляди депозанти в КТБ без достъп до личните им сметки.
Същата Кордовска, която в продължение на шест месеца отхвърля като несериозни всички предложения за спасяване на КТБ от акционери, инвеститори и държава.
Същата Кордовска, която е и член на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете и като такъв ще има правото да определи синдик в КТБ.
А това значи, че веднъж спасила собствените си спестявания, тя ще може косвено да повлияе на изпълнението на активите на банката.
Всъщност поведението на Кордовска показва нагледно прогнилата система за банков надзор в България. Система, която се влияе единствено от собствената си „добавената стойност“.
Но това поведение на Кордовска някак си е логично да доведе до
интерес от прокуратурата
Звучи утопично, но все пак да попитам:
- Ще прояви ли прокуратурата интерес към Нели Кордовска в поне същия обем, както към предшествника й Цветан Гунев?
- Започнало ли е някакво разследване на дейността на Кордовска в посока на конфликт на интереси?
- Ако не е, планират ли подизпълнителите на Цацаров някакви действия в тази посока?, пита разследващият журналист.
Преди време Faktor.bg разкри, че и управляващият съдружник на „Делойт” - България Силвия Пенева е била в сериозен конфликт на интереси за времето, в което е привлечена от квесторите на затворената вече КТБ да даде заключение за активите на банката и дали може да бъде оздравена или да бъде фалирана.
Силвия Пенева е била сред големите и специални вложители в банката.
Документите доказват, че тя е имала 2 562 941 лева и 15 стотинки на депозит в КТБ. В деня, в който банката е поставена под специален надзор - 20 юни и най-вероятно, разполагайки с вътрешна информация прави опит да прехвърли парите си в друг трезор и нарежда превод на цялата сума. По това време обаче КТБ вече не е ликвидна, не разполага с необходимите средства и затова преводът е отказан. На 30 юни наредената сумата е върната обратно по сметката й в КТБ.
Дни след това Пенева влиза като одитор в поставената под особен надзор банка и нито тя, нито управляваното от нея дружество съобщават за наличието на сериозен конфликт на интереси.
На 19 октомври Силвия Пенева подписва специалния доклад за състоянието на банката на Цветан Василев, който се представя като одит и именно въз основа на него се взима решението от БНБ за обявяването на КТБ във фалит.
На следващия ден – 20 октомври с молба с вх. № 9530 Пенева успява да цесира депозита си в КТБ на 100%, тоест без да загуби и стотинка.
Случаят с Пенева е идентичен с последните разкрития за Нели Кордовска, но те поставят с острота въпроса, как хора с власт и влияние стават по-първи от всички други вложители в КТБ?
*Корекция от 14.30 ч. Верният месец е ЮНИ, както е посочено в бордерото.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление