"Неспазването на мерките обрича 300 000 българи на потенциална смърт". Това каза пред БНР д-р Петър Москов - бивш министър на здравеопазването. Той уточни, че това е аналогия с данните от Италия, където не въведоха навреме строги правила, за да предотвратят разпространението на коронавируса.
"В България все още не сме в състоянието на епидемия. Всички усили са насочени от властите, за да не се стигне до ситуация на епидемия. Ако стигнем до епидемия, това означава, че 5% от нас или около 300 хил. души - предимно възрастни хора и със съпътстващи заболявания - ще имат остра нужда от болнично лечение в условията на изолация и на интензивни грижи. Няма нито една здравна система в света, която може да издържи на това", обясни Москов.
По думите му дарвинисткият подход (по теорията на Дарвин за естественият подбор - бел.ред.) не би трябвало да бъде приеман като мярка в ситуацията със зараза, каквато е Covid-19.
Според него най-важната сфера, която ще поеме удара от една епидемична обстановка, е здравната:
"Тя трябва да бъде абсолютно обезпечена и кадрово, и финансово, и технологично, за да може максимално добре да поеме този удар", заяви той в предаването "12+3".
Москов посочи, че по задълженията на правилата, въведени с извънредното положение, болниците активно връщат плановия си прием на болни, а гражданите отиват в болница само при изключително тежка спешност. "Това означава, че дейността на болниците в последните две седмици е намаляла с 50% в сравнение с дейността им в нормална обстановка. Което означава, че приходите на лечебните заведения ще бъдат намалени с минимум 50%", акцентира бившият здравен министър.
По думите му сега е задължително да се даде спокойствие на здравната система, че ще има финансова обезпеченост, за да не се демотивират медиците. Според него това е важно политическо решение, което трябва да бъде взето незабавно, дори "вчера".
Москов коментира, че основна грижа е при разрастващ се брой случаи на заразени с коронавируса болниците да не се превърнат в огнища на зараза, какъвто беше случаят в Италия: "Това беше част от допълнителния взрив там, заради което днес гледаме данни за стотици жертви на ден от епидемията в Италия", обясни той.
Според него институционално болниците у нас трябва да бъдат определени като:
"Такива, които са оборудвани за лечение на пациенти с коронавирус инфекция. Втори - които със сериозен бариерен режим и след анкета и изследване на симптомите се приемат пациенти с други заболявания. За да не се създават огнища на заразата и да се налага затваряне на болници, както се случи с голяма частна софийска болница, която е под 48-часова карантина за сградата и под 14-дневна карантина за персонала".
Според него преди държавата да изисква гражданите да спазват строги ограничения, трябва да е гарантирала, че публичните ѝ системи са променили начина си на работа.
Д-р Петър Москов посочи, че държавата трябва да осигури "студен резерв" от "чисти" болници, където се лекуват случаите на други заболявания: "Тези болници да поемат нормалната патология. Това трябва да бъде направено сега, днес и то с категорична заповед на здравните власти. Болници, които откажат да се съобразят с тази извънредна отговорност, трябва да бъдат с отнет лиценз", категоричен беше той.
Според него незабавно трябва да се поиска реална солидарност и действия на ЕС като общност, защото ние сме с отворена икономика:
"Да има гаранция, че всяко едно производства в ЕС работи за нуждите на страните от ЕС. ... България е една от държавите, които има най-голяма нужда от това, и трябва остро да постави този въпрос пред Европейската комисия", заяви той.
В България все още не сме в състоянието на епидемия
Фактор Фактор
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.