На 10 октомври 1944 година комунистическото правителство, дошло на власт след преврат и със военната сила на Червената армия, приема наредба-закон за разтуряне на младежката родолюбива организация Бранник.
Бранник е създадена на 29 декември 1940 г. с приемането на „Закона за организиране на българската младеж“, и просъществува до 19 октомври 1944 г. Един от идеолозите й е проф. Богдан Филов, а години наред комунистическата идеология внушаваше, че Бранник е прототип на „Балила“ в Италия и „Хитлерова младеж“ в Германия. По същия тоталитарен начин обаче БКП организирана ДКМС, Пионерската организация и Чавдарчетата. Така задължително в тях членуваха всички младежи.
Бранник защитава позиции, че организацията има за цел възпитанието на българската младеж в националистически патриотични добродетели. Основният лозунг на Бранник е „Борис, България, Бог!“ Емблемата е с формата на щит, в средата на който има голяма буква „Б“.
В Бранник участват интелектуалци като Елисавета Багряна, Дора Габе, Ангел Каралийчев.
На 24 април 1942 г., със специално разрешение на ръководството, масовата организация „Червен кръст“, в която членуват много младежи и особено учащи, се влива в Бранник и става неин колективен член.
След комунистическия преврат през септември 1944 г. Антихитлеристката коалиция, „Бранник“ е обявена за една от фашистките и про-нацистки организации. Заради това тя е разтурена, а членовете ѝ са преследвани и репресирани от комунистите. Някои от тях като д-р Стефан Клечков са убити жестоко.
![Преди 78 години комунистите разтурят патриотичната организация "Бранник"](/static/downloads/uploads/images/b/brannik1.jpg)
Още от От редактора
Цар Фердинанд I се жени за принцеса Елеонора Ройс-Кьостриц, пленила сърцата на българите
След обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.Царица Елеонора обичала да казва, че е била обречена на България.
Преди 25 години стартират преговорите за членство на България в ЕС
Да бъдем част от Европейския съюз, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на общността
Преди 31 години България се включва в „Партньорство за мир“ на НАТО - първият ни ангажимент към пакта
Въпросът за членството в НАТО е поставен за първи път през 1990 г., когато основателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване на страната ни към Алианса