25 Ноември, 2024

Психолог със съвети срещу депресията: Не приемайте карантината като затвор

Психолог със съвети срещу депресията: Не приемайте карантината като затвор

д-р Димитър Тенчев

Правете неща, за които не сте имали време

"Психиката най-често реагира с депресия и панически атаки. Човек трябва да е наблюдателен за това, какво се случва с него – дали става по-тъжен и безконтактен, има ли липса на апетит. Започваме да имаме страх от мръсотия. Не е казано, че тези симптоми ще бъдат отключени при всички хора". Това заяви психологът д-р Димитър Тенчев пред Нова ТВ. 

"Животът, който живеехме, беше консуматорски и насочен навън, а в един момент остава сам със себе си. Могат да се отключат стари състояния, но и да осъзнаят истинските стойности в живота си и да преоткрием себе си. На първо място не трябва да приемаме карантината като нещо насилствено, а като пауза в живота. Тя е едно много целебно състояние. Трябва да се обърнем към себе си и да се върнем към нещата, които обичаме да правим, както и към хората, с които сме живели на „здравей – чао“. Можем да готвим, да правим неща, които сме отлагали дълго време. Хората, които страдат от клаустрофобия, трябва да се обърнат към преживелищна оналайн терапия. Трудните времена раждат силни личности. Нека да излезем по-мъдри от цялата ситуация", посъветва д-р Тенчев. 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.