„През последните седмици бях оптимист, че с третия мандат ще се реализира някакъв кабинет, но твърдата позиция на ИТН е изненадваща за мен и то в положителен смисъл. За първи път има партия, която не прави компромис само и само, за да участва в управлението, а си стои на позициите си, дори и да се отиде на нови избори“. Това заяви политологът Стойчо Стойчев пред БНТ.
„Ситуацията с третия мандат е сходна с предишния парламент, при който отново президентът даде отново мандат на БСП, за да го провали, както става и сега. Обикновено се дава на най-малкия, когато големите не могат да се разберат. Ако не съдейства за съставянето на кабинет, означава, че неговият служебен ще подготви изборите, заедно със службите, които са тотално променени, заедно с генералния секретар на МВР. Т.е., това е системата, която трябва да следи за честността на вота. Това е един комфорт, който всеки президент би приел с удоволствие да живее в него и не би се отказал с лека ръка. Румен Радев има мотивация да няма редовно правителство.
„Аз се сещам за подкрепата на НДСВ за Петър Стоянов през 2001 г. тя дойде по същия начин, както сега Слави Трифонов застава зад Румен Радев. Резултатът беше по-скоро обратен. Подобна подкрепа ще работи по-скоро за ИТН, отколкото за Румен Радев. Повечето хора ще си кажат „а, ето, те са се разбрали с държавния глава“. Истината е, че Радев е човекът на Славии“, каза още Стойчев. Той коментира и дали Кирил Петков може да е добър премиер. Политологът даде пример с Жан Виденов и констатира, че може би не е хубаво да си чак толкова млад човек за този пост. „Може да се окаже, че изодзад има недоброжелателни хора, които правят някакви схеми на твой гръб и завличат държавата в хиперинфлация. Кирил Петков не трябва да допуска сомнамбули, които гледат своите интереси. Слави Трифонов имаше рефлекс и пръждоса политици, които искаха да се качат на совалката му и да летят с нея“, припомни Стойчев.
„Трябва да мине повече време, за да говорим за връщане на кредит на доверие към ГЕРБ, защото е минало твърде малко време от края на последния ѝ мандат. Служебните кабинети винаги се ползват с високо доверие, защото няма депутати, които да лобират и да се месят в работата на министрите. Служебният кабинет може да изкара много работи като документи, които няма да стигнат до съда. Ако партиите на протести сформират правителство, могат да покажат, че са по-добри от предишните управляващи“, категоричен е политологът.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.