На 18 март се навършиха 8 години от незаконната анексия на Крим. На 16 март 2014 г. референдум в областта, непризнат от Украйна и западните държави, доведе до анексията на полуострова от страна на Русия. 97-процентна подкрепа за присъединяването на автономната република към състава на РФ даде зелена светлина на руския президент Владимир Путин да подпише указ за отцепването на полуострова.
И до днес международната общност осъжда този акт на агресия и продължава да налага икономически санкции на Кремъл. В навечерието на годишнината през 2018 върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини излезе с декларация от името на Общността. В нея по категоричен начин страните-членки заявяват, че остават твърдо ангажирани със суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
„Европейският съюз изтъква отново, че не признава и продължава да осъжда това нарушение на международното право. То продължава да бъде пряко предизвикателство за международната сигурност със сериозни последици за международния правен ред, който защитава единството и суверенитета на всички държави“, се отбелязва още в декларацията.
Вече 8 години положението с правата на човека на Кримския полуостров е критично. Жителите на полуострова се сблъскват с постоянни ограничения на основните свободи, като свободата на словото, изповядването на религии, както и правото на мирни събрания.
Но агресията на Путин не спря до Крим. След поставянето на Донбас под контрола на Кремъл, на 24 февруари Путин разпали братоубиствена война между Русия и Украйна, чиято развръзка не се знае нито кога, нито как ще приключи.
Още от От редактора
Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България
Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия
Революции с имена на цветя
Сред емблематичните цветни революции в Европа са в някои от бившите съветски републики
Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя