22 Март, 2025

Петр Олещук: Кремъл готви неизпълними условия за мир, но Путин може да заеме и много крайна позиция

Петр Олещук: Кремъл готви неизпълними условия за мир, но Путин може да заеме и много крайна позиция

снимка: БГНЕС

САЩ иска спазването на споразумението между Киев и Москва и възстановяването на Украйна да се поеме от Европа, а те да са в ролята на посредник

Ако се стигне до избори в Украйна, Москва ще поиска допускане на проруски политици, амнистия за тях, легитимност на руския език 

Тръмп няма да успее да принуди руския президент да направи сериозни отстъпки, прогнозира  украинският политолог

Интервю на Леся Лещенко за УНИАН

- Защо реториката на Володимир Зеленски според вас толкова рязко се промени през последния месец? Вместо категоричен отказ за преговори с Путин – „Готови сме“, вместо „Нито дума без Украйна!“ – „И ние бихме искали да участваме“, вместо „НАТО и точка“ – „Дайте поне някакви гаранции“?

-  Той не иска да влиза в конфликт с администрацията на Тръмп. На този етап е очевидно, че Тръмп иска възможно най-бързо да постигне споразумение, да обяви края на войната и така да заяви, че е успял да реши проблема, създаден от администрацията на Джо Байдън. Той отдава голямо значение на това. Ако в тази ситуация Украйна заеме позиция, която противоречи на тази на Тръмп, той просто може да каже, че Киев не иска решение и следователно трябва сам да се справя с проблемите си.

Този сценарий, меко казано, не е благоприятен за Украйна, затова украинските власти засега влизат в тона на Тръмп. Предполагам, че разчитат на това, когато американският президент се сблъска с реалните преговори с Путин, Тръмп и екипът му ще осъзнаят, че той не е склонен на компромиси, и ще бъдат принудени да променят политиката си в по-благоприятна посока за Украйна. Не е сигурно, че ще се случи така, но този сценарий изглежда по-добър от това Тръмп веднага да сметне Украйна за непреклонна и така да се затворят всички възможности за американска помощ през следващите четири години. 

Мисля, че на този етап за Тръмп е важно да организира преговори между Украйна и Русия и да постигне резултат. Очевидно той вярва, че като велик преговарящ, щом събере всички на една маса, веднага ще реши проблема.

- Обкръжението на Тръмп често говори за необходимостта от бързи избори в Украйна. Наскоро неговият поддръжник Тъкър Карлсън подчерта темата за „нелегитимността на Зеленски“. Това означава ли, че и за администрацията на Тръмп Зеленски е нелегитимен и че САЩ ще настояват за избори, за да може новият президент да подписва споразумения с Русия?

- Засега Тръмп лично не е коментирал нито легитимността на Зеленски, нито необходимостта от избори. Карлсън говори за нелегитимност, а Кийт Келог в кратко интервю споменава, че избори е добре да се проведат до края на годината, особено ако се стигне до примирие. Засега е трудно да се каже доколко това е официална позиция на Вашингтон.

Тръмп наскоро подчерта, че планира преговори между Украйна (в лицето на Зеленски) и Русия, така че очевидно не вижда проблем в това да говори със Зеленски. Възможно е изявлението на Келог да е в отговор на думите на Путин, че ако САЩ смятат Зеленски за нелегитимен, то трябва да се обсъди въпроса за провеждането на избори.

- Администрацията на Тръмп иска избори до края на годината. Но Зеленски многократно е казвал, че избори няма да има преди края на войната. Това означава ли, че той ще откаже такъв сценарий или е възможен вариант да бъдат замразени бойните действия, за да се проведат избори?

- Тук има много „ако“. Смятам, че Зеленски ще акцентира върху това, че за да се проведат избори е необходимо реално прекратяване на огъня и гаранции за сигурност. Това е съвсем разумно. 

Как ще отговори администрацията на Тръмп - не знаем. Какви варианти ще предложат - също не знаем. Дали Русия ще приеме някакъв компромис – също е неясно. Затова да се правят прогнози е  изключително трудно.

Вероятно темата за гаранциите за сигурност ще стане основна в този дебат и така въпросът за изборите може да изпадне в задънена улица, защото никой няма да предостави такива гаранции. Теоретично всичко е възможно, но когато се стигне до реални обсъждания, ще възникнат твърде много проблеми.

- Келог заяви, че Зеленски е дал сигнал, че ще смекчи позицията си  и че Путин също ще трябва да направи отстъпки. Какви компромиси е готов да направи Зеленски и какви ще бъдат наложени евентуално на Путин?

- Смятам, че администрацията на Тръмп се стреми към замразяване на войната на  фронтовата линия към този момент. В същото време САЩ искат основната тежест за спазването на споразумението и възстановяването на Украйна да бъде поета от Европа, а САЩ да останат в ролята на посредник.

Ако Зеленски приеме нещо подобно, той ще настоява за гаранции за сигурност – например, разполагане на чужди войски, доставки на оръжие, военна помощ и т.н. Дали администрацията на Тръмп ще приеме такива условия, не е съвсем ясно. Те (американците – бел.ред.) искат просто да замразят конфликта и да отложат решението за по-късно. Русия със сигурност ще има допълнителни политически искания – едно от тях е провеждане на избори в Украйна. Но не само това, а и допускане на проруски политици по време на тяхното провеждане, амнистия за тях, легитимност на руския език и т.н. Това може да усложни постигането на споразумение. 

Засега всичко е част от играта, в която всички страни се опитват да се възползват от желанието на Тръмп бързо да се постигне споразумение. Не можем дори теоретично да знаем до какво ще доведе всичко това. Дори ако бъдат предложени сравнително изгодни за Украйна условия, но не бъде ли санкционирана Русия, то това няма да има никакъв смисъл. Не изключвам също, че дори да не бъдат договорени много изгодни условия за Украйна, в един момент Путин може да се отметне, заемайки една много крайна,  максималистична позиция – че ще постигне победата и няма нужда да преговоря с никого за нищо. Смятам, че администрацията на Тръмп няма да успее да принуди Путин да направи сериозни отстъпки.

- Ако отношенията между Украйна и САЩ се влошат, може ли Европа да компенсира военната, финансова и хуманитарна помощ от САЩ?

- Трябва да се подготвим за вариант, при който няма да има сериозна американска помощ. Това не е въпрос на украинско-американските отношения, а на позицията на Тръмп – той не иска да харчи пари извън САЩ, че всички пари трябва да остават в страната. Така че е малко вероятно да продължат САЩ да ни оказват сериозна военна, а още по-малко финансова подкрепа. Европа по принцип разполага с ресурси да помага на Украйна. Но въпросът е как ще реагира на новата ситуация, защото има риск от търговска война между ЕС и САЩ. Теоретично Европа може да осигури значителна помощ. Но на практика не знаем дали ще действа единно и как ще реагира при новата позиция на Вашингтон.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Офицер от ДС, обучаван от КГБ: Поръчката за  разсекретяването на досиетата за  убийството на Кенеди е дошла от Кремъл, а Тръмп я изпълни

Офицер от ДС, обучаван от КГБ: Поръчката за  разсекретяването на досиетата за  убийството на Кенеди е дошла от Кремъл, а Тръмп я изпълни

Българската следа е тотално измислена, Държавна сигурност не е била част от съветския сценарий

Януш Бугайски: Москва явно е предложила  на Тръмп достатъчно изгодни сделки, ако притисне Украйна да прекрати огъня без гаранции за сигурност

Януш Бугайски: Москва явно е предложила  на Тръмп достатъчно изгодни сделки, ако притисне Украйна да прекрати огъня без гаранции за сигурност

Сега Путин разчита на президента на САЩ да спаси Русия от военен разгром и разпад, като спре военната помощ за Украйна и промени икономическите санкции

Владимир Левчев: Бог е създал света със стотина елемента, аз създавам географията на съня с 45 звука

Владимир Левчев: Бог е създал света със стотина елемента, аз създавам географията на съня с 45 звука

Поезията има два аспекта: тя борави с музиката на езика, но също така рисува образи, които често имат преносен смисъл. Образите понякога идват от съня. Но може да се сънува и мелодия или ритъм, казва пред Faktor.bg творецът